^

TranslateIt! – wyśmienity słownik na Maca

Przemysław Marczyński

15 kwietnia 2008

Często szukacie tłumaczenia słów z języka angielskiego? Jesteście zmęczeni lub nie macie czasu na wertowanie kartek słownika? Nie potrzebnie. Poznajcie TranslateIt.


ti_mac.jpg

Aplikacja potrafi tłumaczyć słowa na kilka sposobów. Standardowo, przez wpisanie szukanego słowa, przeciągnięcie słowa na znaczek programu i przesunięcie kursora nad nieznane słowo. Ta ostatnia możliwość jest bardzo użyteczna i bardzo poręczna w działaniu.


promo2.png


Siłą programu są szczegóły w które autorzy wyposażyli TranslateIt. Począwszy od tych, które sprawiają jedynie przyjemność dla oka, po te dodające ergonomii użytkowania. Okno aplikacji może stawać się przeźroczyste gdy jest nieaktywne lub pozostawać zawsze na wierzchu. Nie ma problemu z ukryciem znaczka w Docku i umieszczeniem go na belce systemowej. Jeśli ekran powitalny będzie Was nudził możecie go wyłączyć. Dla upiększenia pracy z programem, twórcy zadbali nawet o trójwymiarowe efekty.

Oprócz powyższych drobnostek, aplikacja posiada funkcje, które podnoszą ergonomię pracy ze słownikiem na zupełnie inny poziom. Do każdego słowa możemy dodać notatki. Dzięki temu mamy możliwość poszerzenia opisu tłumaczenia lub dodania własnych informacji do wybranego słowa.


translateit_2-1.jpg

Jeśli często wracamy do jakiegoś zwrotu, możemy dodać je do Historii używanych słów. Jednak dla mnie, najbardziej przyjemną opcją jest tworzenie wirtualnych karteczek z tłumaczonymi słowami. Każde okno automatycznie posiada przypisany skrót klawiaturowy dzięki któremu możemy ukrywać i pokazywać w odpowiednim momencie nasz notes.

TI_notatki-1.jpg

Dla utrwalenia słownictwa, TranslateIt może sprawdzić naszą wiedzę w specjalnie przygotowanym Quizie słownym. Prosta zabawa, a za razem dobry sposób na naukę.

TI_WordQuiz-1.jpg

Warto wspomnieć, że TranslateIt to wielojęzykowy słownik. Nasz ojczysty język posiada pakiety do tłumaczenia słownictwa angielskiego i rosyjskiego. Najsłabszym elementem programu są zasoby słownika. Posiada on wystarczający zasób słów, ale znacznie odbiega od słownika Angielsko-Rosyjskiego. Dla nierozbuchanych zastosowań językowych TranslateIt sprawdzi się doskonale. W razie konieczności, zawsze można samemu powiększyć zasoby słownikowe o nowe słowo. Wersja 20 dniowa do pobrania ze strony producenta. Słownik posiada swój odpowiednik dla systemu Microsoft Windows.

Aplikacja ląduje w kolumnie Mój Mac Poleca.

Witryna zawierająca wersję testową programu i słowniki: kliknij

Cena aplikacji: 15 euro (licencja roczna), 35 euro (licencja dożywotnia).

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

 1. Joanna

  Witam.
  Programu tego uzywam od ok roku i wlasnie sie dowiedzialam ze trzeba za niego zaplacic.
  No trudno, chyba calkowiecie przerzuce sie na ling ktory niestety czesto nie dziala:(
  Pozdrawiam.

 2. Pemmax

  @Joanna, może nie będziesz musiała. Monitoruj MM 😉