^

Leap czyli zorganizowane dokumenty

Przemysław Marczyński

26 października 2007

Leap

Od momentu wprowadzenia w Tigerze opcji Spotlight wyszukiwanie plików stało się prostsze. Nie ma jednak rzeczy których nie można udoskonalić. Obecnie dość mocno rozpowszechnia się stosowanie tak zwanych Tagów do organizacji danych. Znajdziemy je prawie na każdym blogu. Trzeba przyznać, że sprawdzają się doskonale. Dlaczego zatem, nie wykorzystać tej opcji w wyszukiwaniu dokumentów? Żaden problem. Przedstawiam Wam program Leap. Prawdziwą perełkę choć jeszcze w fazie Beta.

Proste wyszukiwanie
Program służy do zarządzania plikami na dysku. W oparciu o opcję Spotlight tworzy bazę tagów po których w błyskawiczny sposób możemy zlokalizować odpowiedni plik (pliki). Nie stanowi problemu utworzenie nowych filtrów z dostosowanych do preferencji użytkownika (słowa klucze). Wyszukiwanie może odbywać się również po rozszerzeniach plików oraz nazwach teczek. Siłą programu jest natychmiastowa reakcja na wybór użytkownika. Jeśli na przykład zaznaczę spośród typów plików format PDF to Leap tworzy listę w których to folderach znajdę dokumenty w danym formacie. To robi wrażenie.

Leap Window

Jest również możliwość klasycznego wyszukiwania plików poprzez wpisanie nazwy.
Jak iPhoto

Leap Menu

Interfejs programu przypomina dobrze znaną aplikację iPhoto. Zarówno układ podglądu plików oraz ikony nasuwają jedną myśl. Jak dla mnie jest to duży plus. Po pierwsze podoba mi się prostota w iP. Druga sprawa to nawyki, których nie muszę zmieniać, bo moje zdjęcia obsługuję z poziomu iLifea. Możemy bezpośrednio z Leapa wydrukować dokument, wysłać go pocztą elektroniczną lub odszukać w Finderze. Ciekawą możliwość daje oflagowanie interesujących plików lub ukrycie tych mniej ważnych. Do tego dochodzi możliwość powiększenia podglądu minaiturek (zdjęć) plików.
Jest również jedna bardzo przydatna opcja o której należ wspomnieć – Lupa. Nie trzeba już otwierać pliku źeby przeczytać jego zawartość. Dzięki lupie uzyskamy zbliżenie pozwalające zapoznać się z tekstem. Bardzo funkcjonalna opcja.

Leap Lupa

Słowo na koniec
Program bardzo przypadł mi do gustu. Prostu w użyciu interfejs i doskonała funkcjonalność to dwa podstawowe atuty Leapa. Jeśli szukacie programu który ma pomóc Wam w ogarnięciu swoich zasobów dysku to koneicznie przetestujcie Leapa. Sam bylem zdziwiony ile plików graficznych i filmików odkryłem na swoim dysku 😉 Program działa pięknie. Choć wciąż mówię o programie w wersji beta. Gorąco polecam.
Ocena: 4+/5
Producent oprogramowania Ironic Software
Cena programu – 34 dolary (Obecnie przy zakupie programu Leap otrzymacie licencję na drugą aplikację Yep).
Witryna programu Leap

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy