Kategorie Archiwum

Jak odinstalować programy na Macu?

Domyślne sprawa usunięcia programu wygląda bardzo prosto. Przeciągnij ikonę programu do kosza i koniec problemu. Po części wszystko się zgadza. System funkcjonuje poprawnie, a program nie widnieje już na liście aplikacji mogących otwierać plik z określonym rozszerzeniem. Jeśli zerkniecie teraz do teczki Library zapewne Waszą uwagę przykują nazwy folderów posiadające tytuły właśnie usuniętego programu. Nie są to pliki dużych rozmiarów, ale na pewno są zbędne na dysku. Niestety ten mechanizm odinstalowywania programów pod OS Xem, nie jest doskonały.
Pragnę Wam zatem przybliżyć 4 programy, które powyższy problem rozwiążą jednym kliknięciem. Zapraszam do subiektywnego porównania aplikacji: AppZapper, CleanApp, AppCleaner oraz Appdelete. Dwa ostatnie programy są całkowicie darmowe.

Usuń programy i inne elementy systemu
Zasada działania programów jest identyczna. Wskazując program do usunięcia deinstalator przeszukuje dysk w celu znalezienia powiązanych z nim plików. Programy umożliwiają wyszukiwanie aplikacji poprzez wbudowany mechanizm lub przeciągnięcie danej ikony do okna „odinstalowywacza”. Po zdecydowaniu się na usunięcie programu z systemu programy informują nas o ilości znalezionych powiązań. Dodatkowo można odznaczyć, który z plików chcemy pozostawić na dysku. Oprócz kasowania programów, powyższe aplikacje potrafią usuwać z systemy Widgety, dodtakowe elementy okna System Preferences oraz wtyczki systemowe. Niestety, powyższych opcji nie posiada AppDelete. Potrafi on jedynie usunąć program razem z zależnymi plikami (patrz komentarze).

Postanowiłem sprawdzić jak programy radzą sobie z odszukiwaniem powiązań. Na pierwszy ogień poszedł MarsEdit 2.0. Poniżej znajdują się wyniki:
– AppZapper – 5 powiązanych plików,
– CleanApp – 8 powiązanych plików,
– AppCleaner – 4 powiązane pliki,
– AppDelete – 6 powiązań.
Dla wykluczenia błędu pomiarowego przeprowadziłem test na kolejnym programie – Shiira. W tym przypadku, wszystkie programy znalazły taką samą ilość plików, jednak AppZaper pokazywał, że rozmiar usuwanych danych wynosi 14,18MB w odróżnieniu do CleanApp, którego rozmiar wyniósł 17,16MB.


AppDelete


AppCleaner


AppZapper


CleanApp

Nie tylko usuwanie programów
Najbardziej ubogi w obsłudze i dodatkowych możliwościach jest AppDelete. Jedynym elementem programu jest okno do którego przeciąga się zbędną aplikację. Program potrafi zrobić nam „zwieszkę”. Nie radzę przeciągać program do usunięcia i klikać przycisk Log. Niestety, program posiada widoczne błędy w kodzie.
Całkiem dobrze prezentuje się AppCleaner. Niestety nie ma on możliwości wyszukiwania programów. Kolejnym minusem jest brak informacji o rozmiarze usuwanych plików. AppCleaner umożliwia również wybór konkretnych plików, które chcemy usunąć z dysku.
AppZapper posiada wszystkie możliwości AppCleanera plus możliwość wyszukiwania programów oraz ich odpowiednie sortowanie. Dodatkowo program informuje nas kiedy ostatni aplikacja była używana.
Najbardziej bogaty w funkcje jest CleanApp. Oprócz widgeta dostarczonego z programem. Ciekawą opcją nie występującą w poprzednich programach jest Archives. Umożliwia ona tworzenie archiwów programów, które można przywrócić w razie omyłkowego usunięcia. Utworzone archiwum można wypalić na płycie.
Na koniec
CleanApp posiada najwięcej możliwości oraz najlepszy mechanizm wyszukiwania. Osławiony AppZapper w swoim czasie wzbudzał mój duży zachwyt. Jednak obecnie darmowy AppCleaner doskonale potrafi go zastąpić. Mniej wygodny interfejs od AppZappera nie przekona mnie do wydania 12,95 dolarów. Dość mocno zaskoczył mnie mechanizm wyszukiwania powiązań w najskromniej wyglądającym AppDelete. Ustąpił on jedynie CleanAppowi. Niestety, reszta możliwości programu posiada wiele do życzenia, choć podstawowa funkcja usuwania programów oceniam dobrze.
Najbardziej do gustu przypadł mi CleanApp. Zarówno niższa cena (10 dolarów) i możliwości są znacznie korzystniejsze od płatnego AppZapera. Następnym w kolejce jest AppCleaner. Dobra alternatywa dla nie posiadających obecnie gotówki.
Witryny programów:
AppCleaner – http://www.freemacsoft.net/AppCleaner/
AppDelete – http://reggie.ashworth.googlepages.com/appdelete
CleanApp – http://www.synium.de/cleanapp/index.html
AppZapper – http://appzapper.com/

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.