^

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Przemysław Marczyński

30 marca 2023

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie danych w naszej domowej przestrzeni. Tylko kwestią czasu było, kiedy Synology mając to doświadczenie, stworzy router. Model Synology RT6600ax to potężny zarządca sieci, stworzony przez ludzi, którzy doskonale wiedzą, jak powinna wyglądać obsługa internetu dla wymagających użytkowników.

Szybkie łącza i solidna konstrukcja

Router już od pierwszego spojrzenia robi solidne wrażenie. Nie tylko rozmiar wzbudza respekt, ale również jakoś wykonania urządzenia. Dobrze spasowana plastikowa obudowa już na początku wspólnej przygody sugeruje, że nie jest to budżetowe urządzenie.

Na tylnej obudowie znajdziemy: 4 porty LAN (w tym 1 WAN 2.5 GB), 1 złącze Gigabitowe WAN, przysiek reset i włącznik. Tak, mamy tu możliwość podłączenia dwóch różnych źródeł internetu. Dwa porty WAN dają nam znacznie większe możliwości zapewnienia stałego dostępu do sieci. Jeśli router straci zasięg internetu z jednego złącza, drugi port WAN nadal będzie dostarczał cenne megabajty danych. Funkcja ważna dla wszystkich, którzy muszą mieć pewność, że ich router działa w sieci. Fani HomeKit’a oraz zdalnego dostępu do swoich danych w domowym serwerze NAS docenią to rozwiązanie.

Do routera będziemy mogli po złączu USB 3.2 podłączyć moduły 5G lub zewnętrzne dyski. Szkoda, że nie możemy zobaczyć tu złącza USB-C, bo coraz więcej urządzeń, które mnie otaczają, posiada nowy typ portu.

Po prawej stronie urządzenia mamy przycisk pozwalający wyłączyć sieć Wi-Fi. I to jest świetna opcja, która pozwoli nam odciąć fizycznie dostęp do sieci, gdyby ktoś niepowołany podłączył się do naszego routera. Jest tu również włącznik ułatwiający konfigurację urządzenia WPS.

Na froncie 7 diod sygnalizuje nam pracę urządzenia. O statusie routera będziemy informowani zarówno poprzez kolory, jak i również szybkość migotania diod. Wiem, że o problemach z siecią dowiadujemy się bez konieczności spoglądania na router, ale opisy nad lampkami mogłyby być nieco bardziej czytelne. Tu już czepiam się detali, bo w praktyce… kiedy ostatnio starliście kurz ze swojego routera?:-)


Warto spojrzeć pod spód urządzenia. Obok gumowych nóżek, które stabilnie trzymają się powierzchni, router będziemy mogli również przymocować do ściany. Fajnym pomysłem na konfigurację urządzenia jest umieszczenie kodu QR na naklejce obok danych urządzenia. Jedno spojrzenie obiektywu telefonu na obrazek i już możemy zacząć konfigurację routera. Nie dziwcie się również, że obudowa pod spodem jest tak przewiewna i widać niemal wszystkie układy scalone. Przy takiej mocy, jaka jest włożona w to urządzenie, bez odpowiedniej wentylacji wszystko mogłoby się usmażyć. A zatem co siedzi we wnętrzu routera Synology RT6600ax…

Jest moc!

Nie wiem, czy lubicie cyferkologię, ale trudno przejść obok tej części opisu tego sprzętu. Tym bardziej, że Synology ma się czym pochwalić przy routerze RT6600ax. Urządzenie napędza procesor 4.rdzeniowy 1.8GHz i 1 GB pamięci RAM. To pozwala skutecznie obsługiwać duże transfery danych pomiędzy urządzeniami. Producent chwali się, że router jest w stanie obsłużyć nawet 200 urządzeń (!). Ja mogę jedynie potwierdzić, że przy 15 akcesoriach wpiętych w router wszystko działało bez zarzutu w kwestii wydajności. Urządzenie obsługuje standardy 802.11a/b/g/n/ac/ax czyli krótko mówiąc jest nam w stanie zapewnić optymalną wydajność przy bezprzewodowym transferze danych (Wi-Fi 6). Przypomnę tylko, że „po kablu” wydajność urządzenia również wyprzedzi potrzeby większości użytkowników (2.5 Gb transferu danych dla WAN). Chociaż technologia mocno się rozwija, to z pewnością mocy nie braknie temu urządzeniu przez kilka następnych lat.

Nie tylko moc jest ważna

Możemy mieć super potężny sprzęt ale bez odpowiedniego oprogramowania dającego nam wygodny sposób zarządzania nic nie będziemy w stanie zrobić. Synology wyposażył swój router w system SRM (Synology Router Manager). Jeśli korzystaliście z urządzeń NAS od Synology, to poczujecie się jak w domu. Jeśli pierwszy raz zalogujecie się w panelu zarządzania routerem, to dowiecie się, że można stworzyć niezwykle wygodny sposób sterowania ogromną ilością funkcji. SRM wygląda prawie jak system operacyjny ze swoimi oknami i ikonami. To niewątpliwie jedna z ważniejszych funkcji i ogromny atut tego sprzętu. Dostęp do najważniejszych funkcji skrywa się pod ikonami aplikacji:
– Wi-Fi Connect (zarządzanie siecią bezprzewodową),
– Centrum sieciowe (ustawienia sieci lokalnej),
– Panel sterowania (ustawienia routera),
– Safe Access (tworzenie ograniczonych stref dostępu do sieci – nadzór rodzicielski),
– Centrum pakietów (możliwość instalacji dodatkowych programów)

Tak, dzięki systemowi SRM który zarządza routerem mamy możliwość instalowania dodatkowych programów. Znajdziemy tu między innymi narzędzie do ochrony przed dostępem do naszego serwera, serwer VPN, DNS Server, menedżer pobierania plików i serwer multimediów. Rozbudowuje to wyjątkowo mocno możliwości naszego urządzenia dając możliwości konfiguracji sprzętu znacznie wybiegające ponad to co oferują konkurencyjne rozwiązania. Tutaj widać doświadczenie w tworzeniu urządzeń sieciowych NAS. Duży plus dla Synology.

Aplikacja na iOS

Monitorować i zarządzać routerem będziemy mogli również z urządzeń mobilnych. Synology oddaje swoim użytkownikom program DS router, który umożliwia dostęp do najważniejszych funkcji w codziennym użytkowaniu urządzenia. Nie mamy tutaj możliwości takich jak daje nam system SRM z poziomu przeglądarki internetowej. I dobrze. Założenie programu DS router jest inne: monitorować sieć i ją kontrolować. Program pozwala sprawdzić kondycję naszego połączenia sieciowego. Możemy także zarządzać dostępem każdego podłączonego urządzenia oraz tworzyć reguły dostępu – kontrola rodzicielska. Dla mnie jest to słuszne założenie, gdyż w telefonie chcę mieć możliwość łatwego kontrolowania tego, co dzieje się w sieci domowej.

Najpotężniejszy router, jaki miałem

Trzeba powiedzieć kilka słów podsumowania dla routera Synology RT6600ax. W zasadzie mogę stwierdzić jedno – jest to kawał potężnego sprzętu. Chyba najmocniejszy router, jaki do tej pory miałem możliwość używać w domowych warunkach. Sprzęt niezwykle wydajny, nawet gdy wpiąłem do niego 15 urządzeń. Czuć, że zapas mocy w nim drzemie i byłby w stanie unieść znacznie cięższe warunki pracy. Chociaż wydajność jest ważna, to jednak dla mnie kluczowy jest sposób, w jaki router się ze mną komunikuje. System SRM to najlepsza rzecz, jaką widziałem. Konfiguracja nie straszy brzydkim wyglądem menu, a wszystko jest mądrze poukładane w odpowiednich aplikacjach. To zdecydowanie zrobiło na mnie najlepsze wrażenie.


Czy jest to sprzęt „dla mnie”? Jeśli cena Cię nie przerazi i masz duże oczekiwania od stabilności i wydajności domowej sieci to tak. Nie masz się nad czym zastanawiać, bo router Synology RT6600ax spełni twoje wszystkie oczekiwania a myślę, że nawet znacznie je wyprzedzi. Solidny router z mocnym zapleczem ochrony i mocy, pod którym podpisuje się marka Synology. Warto.

Cena: około 1500 zł.
WWW: www.synology.com

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy