^
sonyFX30_mojmac

Sony FX30 – nowa zaawansowana kamera w niskiej cenie

Przemysław Marczyński

29 września 2022

Sony rozszerza swoją ofertę kamer z serii Cinema Line. Nowy sprzęt kryjący się pod symbolem ILME-FX30 to mniejszy brat znanej i cenionej kamery FX3. Zaprezentowana wczoraj kamera Sony FX30 to kamera z matrycą APSC, czyli posiada mniejszą rozdzielczość od pełnoklatkowego obrazka. Głównie ta zmiana przekłada się na drastyczne obniżenie ceny dając młodym twórcom znacznie łatwiejszy próg wejścia w profesjonalny system wideo.

Zaawansowany sprzęt

Jako członek kamer z rodziny Cinema Line, Sony wyposażył FX30 w rozbudowane możliwości rejestracji wideo. Warto tu wspomnieć chociażby o:

– 4K Super 35 (16:9) z szybkością do 60 kl./s, z oversamplingiem z rozdzielczości 6K
– zapis obrazu z dużą liczbą klatek na sekundę — do 120 w rozdzielczości 4K i do 240 w Full HD
– nagrywanie w Log’ach
– Tryby Cine El, Cine El Quick i Flexible ISO umożliwiają wybór krzywej gamma S-Log3
– wydajny system autofocus Eye AF
– wsparcie dla LUT
– nowe menu ułatwiające zarządzanie rozbudowanymi funkcjami

 

To co mi się bardzo podoba w tym sprzęcie to rozmiar i dostosowanie korpusu pod system wideo. Znajdziemy na bokach otwory do których będziemy mogli przymocować dodatkowe akcesoria. I co kluczowe w tym systemie, to zgodność obiektywów z systemu Sony. Możemy montować do tego korpusu zarówno szkła FF jak również EF. To daje nam niezwykle duży wachlarz możliwości twórczych.

Uchwyt XLR

Kamera będzie sprzedawana w dwóch wersjach. Samo body oraz opcja z uchwytem. Dokręcane ramie posiada dwa wbudowane porty mikrofonowe XLR oraz 3.5-milimetrowe gniazdo mini-jack. Zewnętrzne mikrofony można podłączać bezpośrednio do kamery — poprzez stopkę Multi Interface lub gniazdo mikrofonowe.

sonyfx30

Ceny i dostępność

Kamera Sony FX30 będzie dostępna pod koniec października. Ceny zaczynają się od 11000,00 zł złotych za sam korpus oraz 13500,00 zł za korpus i uchwyt XLR.

Strona kamery Sony FX30www.sony.pl

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (4)
L

4 komentarze

  1. Mammoth

    Uchwyt XLR za 124 tys. PLN? Ani chybi z platyny 🙂

  2. krzysiek

    Filmów nie kręcę bo mnie to nie interesuje, zdjęć też nie robię ale po zapoznaniu się z artykułem muszę stwierdzić, że cena za tę kamerę to jakiś kosmos.