^
sony_xperia1_mojmac

Sony wprowadza swój najbardziej zaawansowany telefon – Sony Xperia 1 IV

Nowy telefon Sony to ciekawa propozycja dla cyfrowych twórców. Sam korzystam z rozwiązań Sony i uważam, że ich aparaty pełnoklatkowe są wyjątkowe. Tym bardziej ciekawi mie to, co oferują nowe telefony, a, szczególnie że wiele rozwiązań zaczerpnięto z systemu aparatów Sony Alpha.

Zapowiedź Sony brzmi intrygująco… Najbardziej zaawansowane możliwości fotografowania i filmowania w smartfonie — w tym funkcja nagrywania filmów 4K w zwolnionym tempie z szybkością 120 klatek na sekundę (kl./s) we wszystkich obiektywach — połączone z płynną strumieniową transmisją gier i wciągającym dźwiękiem. Sprawdźmy zatem, co ciekawego pojawia się w Xperia 1 IV.

Lepsze zdjęcia i filmy

Xperia 1 IV jest wyposażona w trzy obiektywy: superszerokokątny 16 mm, szerokokątny 24 mm oraz nowy, unikatowy teleobiektyw 85–125 mm z prawdziwym zoomem optycznym. We wszystkich obiektywach zastosowano 12-megapikselowy przetwornik obrazu Exmor RS™ do urządzeń mobilnych, umożliwiający odczyt do 120 klatek na sekundę. Właściwość ta pozwala nagrywać obraz 4K przy 120 kl./s i odtwarzać nagrania w nawet pięciokrotnie zwolnionym tempie.

Technologia z aparatów Alpha

Smartfon Xperia 1 IV jest wyposażony w wysokiej jakości teleobiektyw z zoomem optycznym oraz zaawansowaną technologię automatycznej regulacji ostrości, dzięki którym wykonuje znakomite zdjęcia z pięknym efektem bokeh. Wszystkie trzy obiektywy pozwalają używać funkcji Real-Time Eye AF i wykonywać zdjęcia seryjne HDR z szybkością 20 kl./s, z automatyką ekspozycji i ostrości (AE/AF). Możesz używać ekranu telefonu jako zewnętrzny monitor.

Zaawansowana technologia

Telefon naszpikowano nowymi rozwiązaniami od ekranu, wydajność po obsługiwany system dźwięku. Ekran OLED 4K HDR z odświeżaniem 120 Hz. Przekątna 6.5 cala i proporcje 21:9 pozwalają w niezwykły sposób oglądać filmy i grać. Xperia 1 IV jest oparta na platformie mobilnej Snapdragon® 8 Gen 1. Współpracuje z sieciami 5G i Wi-Fi 6E, ma 12 GB pamięci RAM i 256 GB ROM, a jej bateria o pojemności 5000 mAh.

Wytrzymała konstrukcja

Xperia 1 IV jest wykonany ze szkła Corning® Gorilla® Glass Victus®. Wytrzymałe szkło Gorilla® Glass z przodu i z tyłu jest niezwykle odporne zarówno na upadki, jak i zarysowania. Telefon jest doskonale zabezpieczony przed wnikaniem wody i pyłu (klasa IP65/68).

Najważniejsze funkcje

Lista nowych rozwiązań w Xperia 1 IV jest całkiem pokaźna. Najbardziej ciekawe funkcje znajdziecie poniżej:

  • Obiektyw 85–125 mm, po raz pierwszy na świecie wyposażony w prawdziwy zoom optycznyi, i przetworniki obrazu umożliwiające odczyt z szybkością 120 kl./s we wszystkich trzech obiektywach
  • Funkcje „Videography Pro” i „Monitor zewnętrzny” oraz strumieniowa transmisja na żywo,
  • Wyjątkowa płynność grafiki dzięki wyświetlaczowi 120 Hz oraz wykrywanie dotyku z częstotliwością 240 Hz w celu zapewnienia graczom pełnej kontroli nad akcją
  • Funkcja „Pomocnik gracza” umożliwiająca dostosowywanie obrazu i dźwięku oraz strumieniową transmisję na żywo w celu udostępniania treści w czasie rzeczywistym
  • O około 50% jaśniejszy wyświetlacz 4K 120 Hz HDR i technologia Real-time HDR drive
  • Dodatkowo ulepszone głośniki stereofoniczne i nagrywanie dźwięku o wysokiej jakości dzięki usłudze Music Pro
  • Bateria o wysokiej pojemności 5000 mAh i wydłużonym okresie użytkowania, platforma mobilna Snapdragon® 8 Gen 1 i szkło Corning® Gorilla® Glass Victus®

Funkcje nowej Xperia 1 wyglądają ciekawie. Pamiętam jak miałem w ręce znacznie uboższy model Xperia 5, a zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie.

Dostępność i cena

Xperia X1 IV będzie dostępna w połowie czerwca (rozpoczęcie sprzedaży). Cena nie została jeszcze oficjalnie ustalona. W zagranicznym sklepie B&H można zamówić telefon za 1600 dolarów.

Oficjalna strona telefonu Xperia 1 IV

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy