^
luon_Matter_mojmac

LuON odkrywa karty. Nowe podejście do Smart Home

Redakcja

31 marca 2022

Po latach zdobywania doświadczeń, analizy pomysłów i tworzenia prototypów twórcy LuON, czyli Jaromir Kopp, Dawid Olczak i Emil Borusławski odkrywają karty. Okazało się, że nie jest to tylko nowa aplikacja, czy kilka interesujących akcesoriów HomeKit. LuON to całkiem nowy system urządzeń inteligentnego domu. Co go wyróżnia?

Komunikacja

W celu zagwarantowania maksymalnej stabilności, w systemie LuON zaimplementowano dwa sposoby komunikacji: przewodowy i bezbezprzewodowy. Obie metody,  czyli LuAir i LuLine będą w przeciwieństwie do innych systemów, wbudowane jednocześnie w większość akcesoriów. Dzięki temu użytkownik nie będzie musiał decydować o wyborze standardu z dużym wyprzedzeniem, a dodatkowo w razie awarii np. linii przewodowej, akcesoria automatycznie przełączą się na łączność radiową. 

luon_komunikacja_mojmac

LuAir w przeciwieństwie do większości obecnie używanych standardów bezprzewodowych, jak ZigBee, czy Thread, potrafi „dogadać się” sieciami Wi-Fi, dzięki czemu nie jest przez nie zakłócany i sam ich nie zakłóca.

Prywatność i bezpieczeństwo

Cała komunikacja z systemem LuON odbywać się będzie za pomocą sprawdzonego, bezpiecznego i gwarantującego całkowite poszanowanie prywatności standardu Apple HomeKit, a w przyszłości Matter. Własna aplikacja i charakterystyki producenta pozwolą na wykorzystanie wszystkich, nawet nieprzewidzianych przez Apple, możliwości akcesoriów LuON i połączenie ich siły z innymi, zgodnymi z HomeKit, a w dalszej przyszłości Matter.

luon_wstep_mojmac

Automatyzacje

Nowością LuON są LuSketches. To swego rodzaju galeria z automatyzacjami, które zostały wcześniej przygotowane przez specjalistów w dziedzinie automatyki domowej i opisane w przystępny sposób. Zadaniem użytkownika jest tylko wybranie interesującej automatyzacji i kliknięcie „przygotuj automatyzacje”. 

Oczywiście zaawansowaniu użytkownicy dostaną pełną kontrolę na wewnątrzsystemowymi automatyzacjami. Będą działać one niezależnie od systemu HomeKit, ale z pełną możliwością współpracy. Umożliwią to m.in. LuVariables, czyli zmienne i timery dostępne z poziomu systemu LuON oraz HomeKit. Oznacza to koniec konieczności używania „Faje switchy”, czy niecertyfikowanych urządzeń podczas tworzenia zaawansowanych automatyzacji.

luon_lulink_mojmac

Urządzenia LuON 

W LuON płożono bardzo duży nacisk na połączenie możliwości sprzętu i oprogramowania, dlatego z systemem będą kompatybilne wyłącznie urządzenia, które zostały zaprojektowane przez LuON lub partnerów (Friends of LuON). Pierwsze urządzenia zostaną zaprezentowane pod koniec tego roku. 

Więcej o LuON

LuON na stronie www.luon.me 31 marca 2022 będzie można znaleźć więcej informacji o systemie, które będą stale uzupełniane. Tam też można zapisać się na newsletter i przejrzeć profile LuON w serwisach społecznościowych oraz obejrzeć film z prezentacji systemu.

Informacja prasowa LuON. Autor: Jaromir Kopp.

Redakcja

Tworzymy dla Ciebie serwis Mój Mac. Strona z informacjami o Apple i technologii. Opinie, recenzje i testy. Wszystko, co chcesz wiedzieć o świecie nadgryzionych jabłek.
Komentarze (9)
L

9 komentarzy

 1. Fibaro

  Patrząc na jakość treści na tym portalu można się łatwo domyślić jakości wykonania tych produktów, a w szczególności ich oprogramowania…

   • niefibaro

    Nie zmienia to faktu, że jakość można poprawić, a literówki z powyższego tekstu usunąć.

 2. Paweł Nyczaj

  Zapowiada się bardzo dobrze. Mam nadzieję, że zbędne stanie się centrum akcesoriów firmy Apple, czyli Apple TV lub HomePod, ewentualnie pozostający w domu iPad. Obecnie telewizory smart są już na tyle rozwinięte, że coraz trudniej uzasadnić zakup przystawki Apple TV mimo jej zalet. Ogromnym plusem jest tez komunikacja przewodowa, która mimo rozwoju technologii bezprzewodowych jest jednak znacznie bardziej niezawodna

 3. Jarek

  Chyba Appe TV, HomePod lub iPad są wymagane… Kurcze logo a właściwie „o” kojarzy mi się ze piktogramem umieszczonym na substancjach niebezpiecznych…

  • Zmienić grafika

   Logo w kształcie czaszki oraz kolorystyka są rzeczywiście nietrafione.

  • Mariusz

   Tak, od razu to samo przyszło mi do głowy, stylizowana trupia czacha!
   Tak więc dobrze to nie wróży, skoro jest więcej osób które to zauważają tymczasem autorzy aplikacji nie.
   Poza tym Apple może nie dopuścić tej grafiki do AppStore.

 4. adam

  Ten cały inteligentny dom to ściema, kolejny nieprzyszłościowy produkt mający na celu wyciąganie kasy od naiwnych. To uzależnianie się od wątpliwej technologii która w sumie nie przydaje się do niczego. Szkoda kasy i czasu na takie wynalazki, to produkt dla pojedynczych Klientów. żeby nie było znam techloogię i sprzęt do budowy inteligentnego domu, mam certyfikat dla montażysty. To co oferuje fibaroo czy to coś z artykułu to zabaweczki.

 5. Lucek

  Mam nadzieję że LuOn zrobi HomiKit’owy czujnik obecności(nie ruchu!). Np. Taki jak ma aqara, ale akurat ten czujnik nie jest dostępny na rynku europejskim.