^
capture_one_ipad_mojmac

iPad stanie się narzędziem dla profesjonalnych fotografów

Przemysław Marczyński

25 marca 2022

iPad coraz mocniej używany jest do profesjonalnych zastosowań. Z powodzeniem jest wykorzystywany jako centrum sterowania konsolą dźwięku, jak i oświetleniem. Już niebawem tablet od Apple znajdzie również swoje miejsce w świecie zawodowej fotografii.

Capture One dla iPada

Moja ulubiona aplikacja do zarządzania i wywoływania cyfrowych zdjęć – Capture One, zapowiedział nową aplikację dla iPadOS oraz iOS. Zapisy dla beta-testerów skończyły się w kilka minut (jeśli nie sekund :-)). Strona firmy przechodziła wówczas ciężkie chwile, bo mi nie udało się nawet dostać do formularza zgłoszeń. Oznacza to jedną i ważną rzecz – program jest już na ukończeniu i w niedalekiej przyszłości będziemy mogli zobaczyć go w akcji. A zapowiada się kilka ciekawych funkcji przeniesionych z komputera na iPada.

Co potrafi mobilna wersja Capture One

Wyjątkowo ciekawym rozwiązaniem będzie obsługa tetheringu. Oznacza to nic innego jak podłączenie aparatu do iPada, naciśnięcie migawki, a zdjęcie pojawi się na dużym ekranie tabletu. iPad pozwoli lepiej ocenić wykonany kadr. Funkcja będzie wspierać wszystkie tablety ze złączem Thunderbolt/USB-C.

Twórcy Capture One zapowiedzieli, że iPad będzie świetnym narzędziem do wstępnej selekcji zdjęć, nad którymi będziemy pracować. Program będzie mógł wykorzystać nasze gotowe style do zmiany wyglądu zdjęć, a także zostanie wyposażony w zaawansowane narzędzia edycji. Z łatwością będziemy mogli podzielić się wybranymi zdjęciami z naszym klientem dzięki funkcji Capture One Live i wspólnie pracować nad zmianami w kadrach.

Program Capture One trafi również na iPhone’a. Tutaj mamy znacznie mniej informacji o możliwościach tego programu. Z faktu na niewielki ekran urządzenia zakładam, że funkcje będą ograniczone do selekcji zdjęć i może do użycia gotowych stylów. Nie bardzo wyobrażam sobie korzystanie z funkcji maskowania i bardziej zaawansowanych technik korekty zdjęć. Czas jednak pokaże, co programiści z Capture One A/S wymyślą 🙂

capture_one22_mojmac

Jaka cena?

Na dziś, nie podano żadnej informacji. Możemy jednak podejrzewać, bazując na dodatkowej opcji Live (do współdzielenia zdjęć), że będzie to funkcja abonamentowa. Dziś za rozszerzenie Live płacimy 8,99 Euro miesięcznie. Szacuję, że taka kwota będzie również trzeba wydać na obsługę urządzeń mobilnych Apple.

iPad zaczyna z powodzeniem zastępować laptopa. Mocy, tabletom raczej nie braknie, bo nawet nowy iPad Air otrzymał już procesor M1 oraz port USB-C. Małymi kroczkami iPad zaczyna zastępować komputer… tak, tak wiem, rozpędziłem się w moich teoriach 🙂 Jedno jest pewne, iPad staje się solidnym kompanem podczas pracy, nie tylko rozrywki.

Oficjalna strona programu Capture Onewww.captureone.com

Cena programu Capture One: 299 dolarów / 20 dolarów miesięcznie

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy