^

Dziś premiera macOS Monterey

Przemysław Marczyński

25 października 2021

Już dziś będzie można pobrać najnowszy system operacyjny Apple – macOS Monterey. Jest to 12. odsłona systemu macOS i będzie to darmowa aktualizacja dla wszystkich użytkowników komputerów Apple.

Kiedy można się spodziewać nowej wersji

Idąc za doświadczeniem ostatnich lat, nowa aktualizacja pojawi się około godziny 19:00. Z drugiej strony warto być przygotowanym, że pobieranie kilku Giga danych może potrwać znacznie dłużej niż normalnie. Serwery Apple będą dziś bardzo obciążone i wiele osób może mieć problemy z pobraniem nowego systemu.

Jak pobrać nowy system macOS Monterey

Chcąc wykonać aktualizację macOS, należy wejść w Preferencje systemowe, (uruchomcie Spotlight – spacja+Command i wpiszcie „preferencje” lub kliknijcie ikonę Jabłka w lewym górnym rogu ekranu). Następnie wybierzcie Uaktualnienia. Tam pojawi się nowa wersja systemu gotowa do instalacji.

Podczas instalacji i po…

Pamiętajcie, żeby komputer był podłączony do sieci. Laptop nie powinien rozładował się podczas instalacji. Nie bądźcie też zaskoczeni, że komputer po instalacji zwolni. Zostawcie komputer na jakiś czas włączony (ja zawsze zostawiam na całą noc). Będzie musiał popracować na dysku, indeksując różne rzeczy, co sprawi, że zwolni.

Czy instalować?

Zdecydowanie tak. Jednak wstrzymałbym się z instalacją nowego systemu, jeśli mam do zamknięcia ważny projekt. Zawsze może się okazać, że jakaś aplikacja lub wtyczka jest nieobsługiwana. Właśnie! Przed instalacją sprawdźcie, czy aplikacje, na których pracujecie, wspierają nowy system. Lepiej nie być zaskoczonym.

Dlaczego warto instalować macOS Monterey

Ta odsłona systemu nie ma spektakularnych nowości. Jednak będzie działać zdecydowanie lepiej na komputerach z procesorami M1, pod które system jest „szyty”. Wśród fajnych funkcji moim faworytem zdecydowanie będzie Uniwersalna kontrola pozwalająca z klawiatury komputera obsługiwać iPada i inne komputery. Z radością witam również Tryb skupienia, personalizowane wyłączanie powiadomień w zależności od używanych aplikacji. Szybkie notatki taże są świetne. Znajdzie się sporo smaczków, dla których warto instalować macOS Monterey. Jeden będzie kluczowy – najnowszy system to największe bezpieczeństwo. To zawsze powinno nas przekonywać do aktualizacji.

Trzymam kciuki za bezproblemową instalacje macOS Monterey na Waszych komputerach 🙂

Oficjalna strona macOS Monterey – www.apple.pl

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy