^
A15

A15 znacznie szybszy. Apple zbyt skromne lub przecenia konkurencję

Jaromir Kopp

6 października 2021

Procesory Apple są niedoścignione w kategorii urządzeń mobilnych. Żaden procesor dostępny na rynku i stosowany w smartfonach, czy tabletach nie jest w stanie dogonić układów Apple ani w kategorii czystej wydajności, ani tym bardziej w kategorii wydajności energetycznej. Jednak okazuje się, że jest jeszcze lepiej niż „chwaliła” się firma podczas prezentacji procesorów A15.

A15 szybszy niż podaje Apple

Podczas konferencji Apple nie porównywał zbyt często nowych procesorów do poprzedniej generacji, ale tym razem jako punkt odniesienia przyjął „konkurencję”. Ogólnie procesory Apple A15 miały być „o 50% szybsze niż konkurencja”, a w grafice wersje z GPU 4 i 5-rdzeniowym odpowiednio 30% i 50% szybsze „niż konkurencja”.

Jednak wyniki wnikliwych testów przeprowadzone przez AnandTech, udowodniły, że jest znacznie lepiej, niż podaje to Apple.

Nowe procesory są wykonywane w podobnej do zastosowanej w  A14 technologii 5 nm, ale lekko ulepszonej zwanej przez TSMC N5P.  Dlatego, aby uzyskać znaczący przyrost wydajności, Apple musiał uciec się do sztuczki ciut siłowej, czyli zwiększył szczytowe taktowanie rdzeni wydajnych i ekonomicznych. Dodatkowo znacznie, bo aż dwukrotnie powiększona została pamięć podręczna z 16 do 32 MB. Wcześniej podobny skok nastąpił między generacjami A11 i A12. W procesorach „konkurencji” pamięci podręcznej jest wielokrotnie mniej (żałosne 3 MB w Snapdragonie 888 i około 6 – 8 MB w Exynos 2100 wg AnandTech). Pojemność pamięci podręcznej poziomy drugiego wzrosła z 8 MB do 12 MB, czyli w A15 ma taką samą wielkość jak w M1. To też jest znacznie więcej niż u konkurencji.

Wspomniane wyżej i inne zmiany spowodowały, że wg wyliczeń cytowanych przez Mac Rumors, wydajność A15 jest nie o 50%, ale aż o 62% większa niż „konkurencji”.

Dłuższy czas pracy na baterii

To nie tylko zasługa jej powiększenia. Znacznie zwiększenie ilości pamięci podręcznej powoduje, że procesor może rzadziej korzystać z bardziej energochłonnej pamięci DRAM. Użytkownicy iPhone’ów również raportują większy przyrost czasu pracy na baterii niż ten, który obiecuje Apple.

Bardzo ciekawi mnie, jak większe możliwości A15 przełożą się na wydajność tegorocznej wersji komputerowej procesora Apple. Mam nadzieję, że dowiemy się tego jeszcze w tym miesiącu.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy