Analityk bezpieczeństwa znalazł ciekawą i nadającą się do praktycznego zastosowania podatność systemu Znajdź Apple dla AirTagów i zgodnych z nimi urządzeń. Atak pozwala na zdobycie np. danych do konta iCloud.
Jak wiecie, AirTagi i urządzenia z nimi zgodne np. lokalizatory Chipolo ONE Spot można wprowadzić w „Tryb utracony”. Znaleziony lokalizator w takim trybie pozwala na zeskanowanie za pomocą NFC lub Bluetooth znajdy, co przekierowuje znalazcę na stronę z informacjami kontaktowymi (nr tel. lub e-mail) oraz komunikatem od właściciela ustawionym podczas wprowadzania AirTaga w tryb utracony.
I właśnie tę funkcję sieci Znajdź Apple badacz wykorzystał do ataku.
Scenariusz jest następujący:
I tu już tylko od pomysłowości atakującego i celu ataku zależy, jak będzie chciał zmanipulować ofiarę. Jednym z prostszych scenariuszy jest wyświetlenie podrobionej strony do logowania iCloud. Ofiara może ulec wrażeniu, że tak wygląda proces powiadamiania właściciela zguby i poda dane do konta, a kto wie, czy i nie kod uwierzytelniania.
Jedynym słabym miejscem ataku jest wspomniane przekierowanie na stronę. Jeżeli ofiara nie wie, jak działa system Znajdź, to może się nabrać, jeżeli wie, to powinna nabrać podejrzeń. Jednak kto z nas już „nabrał doświadczeń” w znajdowaniu przedmiotów?
Najtrudniejsze jest przechwycenie łączności podczas wprowadzania AirTaga (lub np. Chipolo, bo podatność nie dotyczy urządzeń, a systemu Znajdź) w tryb utracony. Jednak atakujący może to wykonać w zaciszu „laboratorium”, gdzie bez trudu własnym sprzętem przechwyci połączenie z własnych użytych do ataku urządzeń. Jak chce zapewnić sobie anonimowość, to już inna sprawa, bo system Znajdź działa tylko dla zalogowanych przez iCloud użytkowników.
Cały proces jest opisany i zilustrowany filmami na stronie: Zero-Day: Hijacking iCloud Credentials with Apple Airtags (Stored XSS).
Podatność jest łatwa do naprawienia i w zasadzie trochę głupio, że się przytrafiła. Wystarczy dodać odpowiednie funkcje sprawdzające na serwerach Apple obsługujących wprowadzanie w tryb utracony. Nie trzeba aktualizować nic na urządzeniach. Apple powinno zrobić to „migiem”. I sprawa przestanie być aktualna niebawem.
Jednak zanim do tego dojdzie, macie może jakiś pomysł na własny atak z użyciem Airtagowych pułapek i spreparowanych dla znalazcy stron WWW?
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.