^
Nowośći w Dom iOS 15.1

Lepsze (trochę) automatyzacje HomeKit w iOS 15.1

Jaromir Kopp

24 września 2021

Apple nie ustaje w ulepszaniu aplikacji Dom. Zmiany nie są przełomowe i patrząc na aplikacje dla HomeKit od niezależnych wydawców dość spóźnione, ale jednak cieszą. W nadchodzącej aktualizacji Dom doczeka się „nowości” w automatyzacjach. Będą mogły być one wyzwalane przez zmiany wartości odczytów sensorów np. temperatury. Od razu uprzedzam, że Apple jak to często w aplikacji Dom bywa, zrobił to nie najlepiej. 

Gdy czujnik coś wykrył

O tym, że automatyzacje w aplikacji Dom są mocno okrojone względem możliwości HomeKit tkwiącego w systemie, pisałem i mówiłem wielokrotnie. Również podczas szkoleń HomeKit Apple-Home. Jednak Dom ma kilka możliwości, których Apple strzeże przed deweloperami np. Skróty dla domu. Dlatego wciąż, aby tworzyć bardziej zaawansowane automatyzacje, musimy używać i aplikacji systemowej Dom i aplikacji innych deweloperów np. Controller for HomeKit.

W iOS 15.1 (i iPadOS 15.1), Apple dodał możliwość wyzwalania automatyzacji nie tylko za pomocą czujników sygnalizujących np. ruch, czy otwarcie, ale i czujników mierzących różne „ciągłe” parametry środowiska, jak temperaturę, jasność, wilgotność, czy jakość powietrza.

Wystarczy dodać automatyzację plusem w rogu ekranu aplikacji Dom, wybrać „Czujnik coś wykrył” i zaznaczyć czujnik np. jasności.

Na następnym ekranie możemy wybrać zdarzenie wyzwalające automatyzację, czyli (wartość) spada poniżej lub rośnie powyżej wybranego poziomu. 

Tak, jak w innych automatyzacjach tego typu, możemy wybrać jako warunki czas lub pory dnia i dni tygodnia oraz czy obecność osób w domu ma na wykonanie automatyzacji wpływ. 

W kolejnym kroku należy wybrać sceny lub akcesoria, ewentualnie skonwertować na skrót.

Nowośći w Dom iOS 15.1 widok automatyzacj

Wyzwalacz, a nie warunki

Niestety ta nowość nie daje zbyt wiele pola do popisu. Automatyzacja będzie wywoływana tylko jeżeli, wartość wybranej charakterystyki przekroczy w odpowiednim kierunku wskazany próg. Z tego powodu nie da się zrobić na jej podstawie np. czegoś jak termostat. Jednak do np. wyłączania świateł, gdy robi się jasno, już się nada.

Wciąż w innych aplikacjach można zrobić o wiele więcej, używając np. jako wywoływacza dowolnej zmiany wartości (ANY CHANGE).

A może Wy macie jakieś pomysły na użycie nowości w automatyzacjach w aplikacji Dom (iOS 15.1)?

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (4)
L

4 komentarze

 1. Except

  Hej mistrzu ! Ja prawdę mówiąc zawsze tworze automatyzację używając kilku aplikacji jednocześnie np home i eve. Inaczej ciężko cos zdziałać . Jedyne czego nie znalazłem i musiałem dopisać w serverku pythonem – było porównywanie parametrów -w moim przypadku wilgotność.
  No jeśli jedna wilgotność jest większa od drugiej to zrób to czy tamto. Zajefajnie działa to w łazience i nigdy nie miałem tak suchej łazienki w życiu , a mieszkam w Irlandii gdzie wilgotność powietrza potrafi się utrzymać kilka dni na poziomie 99%z. Czy ktoś wie jak takie porównanie zrobić w systemie iOS ? Bez uciekania się do pythona ?

  • Jaromir Kopp

   A Skrótem się nie da? Możesz pobrać wartość wilgotności z jednego sensora i porównać z innym

 2. Except

  O widzisz ! To jest pomysł . Muszę oblookać. Dzieki!

 3. VE

  a u mnie prosta automatyzacja „włącz światło korytarz gdy wykryjesz ruch i wyłącz po 1 minucie” działa kiedy chce. 🙁 Ruch zostaje zawsze wykryty, natomiast światło nie zapala się czasami. Dlaczego? Konia z rzędem.