^
iOS 15 ikona

Dziś premiera! Co pojawi się nowego, a co zniknie z iOS 15

Jaromir Kopp

20 września 2021

Nie wszystko, co Apple zapowiedział podczas WWDC21 i co deweloperzy mogli testować w betach, trafi do finalnej wersji systemów. Są też niespodzianki, o których Apple wcześniej nie wspominał, a będą w dziś udostępnianych systemach.

Drobiazgi, które są jednak użyteczne

Przełączanie numerów telefonów w Wiadomościach. Ta wcześniej niepublikowana funkcja, pozwoli na przełączanie między numerami telefonów w trakcie wymiany wiadomości na iPhone’ach z funkcją Dual SIM (iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR i nowsze).

Apple Watch od modelu s4 wraz z watchOS 8 zyska długo przeze mnie wyczekiwaną funkcję pauzowania podczas treningu rowerowego. Funkcja działa nadzwyczaj poprawnie, w ciągu sekundy rozpoznając, pauzy i przystanki podczas jazdy.

Niestety inne nowości nie dotyczą naszego regionu. Za to niestety pojawiły się nowe braki.

Z czym sobie Apple (jeszcze) nie poradził?

Już wcześniej pisałem o tym, że funkcja „spadku cyfrowego” jest opóźniona. Możliwość wyznaczenia osób, które mają otrzymać dostęp do naszych niektórych informacji zapisanych w iCloud, pojawi się „później tej jesieni”. 

Tak samo Share Play, czyli funkcja pozwalająca na wspólne zsynchronizowane oglądanie filmów, przeglądanie stron WWW, słuchanie muzyki podczas grupowego połączenia FaceTime ze znajomymi. Ta zaawansowana funkcja też pojawi się później w tym roku. A szkoda, bo zapowiada się bardzo interesująco.

Przekazywanie prywatne, czyli kolejna forma ochrony naszej prywatności pojawi się dziś, jednak oznaczona jako „beta”. Funkcja powoduje, że namierzenie naszej dokładnej pozycji za pomocą lokalizacji IP będzie znacznie utrudnione. Sami zdecydujemy, czy serwis, z którym się łączymy, będzie miał dostęp do lokalizacji przybliżonej (co pozwoli na proponowanie nam ofert lokalnych), czy tylko do pozycji określonej za pomocą strefy czasowej i kraju. Apple zadba również, aby nieszyfrowanych połączeń ze stronami WWW dostawca internetu, ani ewentualny „napastnik” nie był w stanie podsłuchać, bo samo je zaszyfruje. Również w Mailu, Apple zadba, aby firmy rozsyłające mailingi nie mogły po odczytaniu zdjęć rozpoznać, czy i kiedy mail został otwarty.

Niestety do braków doszła kolejna funkcja. Apple niedawno zaktualizował swoją stronę opisującą nowości w iOS 15, informując, że funkcja Znajdź dla słuchawek AirPods Pro i AirPods Max pojawi się „później, jesienią tego roku”.

A Wy, na które nowości iOS 15 czekacie najbardziej? 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. MAREK

    Na co? Na Siri rozumiejącą po polsku.