^
Toit logo

Toit nowy system i platforma komunikacji dla ESP32

Jaromir Kopp

26 sierpnia 2021

Urządzeń „internetu rzeczy” jest coraz więcej. Tworzą je i używają ich wielkie korporacje, ale i mnóstwo amatorów oraz entuzjastów. Jakoś trzeba nad tymi urządzeniami zapanować. Pojawia się więc wiele platform do zarządzania i wymiany danych, jednak Toit jest dość wyjątkowa.

Toit „maszyna wirtualna” dla ESP32

Toit wydaje się unikalnym rozwiązaniem wśród systemów do zarządzania IoT. Firma oferuje nie tylko dostęp do serwerów i API wymiany danych, ale również pełne środowisko programistyczne pozwalające na aktualizację oprogramowania w locie i oderwanie aplikacji od urządzenia, co zapewnia niezawodność i bezpieczeństwo. 

Toit stworzył system, który w zasadzie nie pozwala na „uceglenie” urządzenia (w tym przypadku różnych wersji ESP32) np. błędnie działającą aplikacją wgraną podczas aktualizacji.

Toit to też nowy język programowania i środowisko uruchomieniowe, które zabezpiecza cały proces od kodowania po odpluskwianie, wdrożenie, dystrybucję, transmisję, wymianę i analizę danych, czy sterowanie.

Platforma zapewnia transmisję 100 MB danych w miesiącu za darmo. Rozliczenie następuje jedynie za przesłane dane, nie ma znaczenia ilość połączeń i urządzeń.

Firmware firmy Toit działa na ESP32 (i współpracuje z różnymi systemami operacyjnymi czasu rzeczywistego, w tym FreeRTOS, Zephyr i Contiki). Firmware oddziela aplikację od sprzętu i daje programistom bezpieczną przestrzeń do wdrażania ich kodu bez obawy o uszkodzenie urządzenia.

Na razie Toit działa tylko na tradycyjnych wersjach ESP32. Te z rdzeniami RISC-V nie są jeszcze wspierane, ale wersja dla nich jest w planach.

Platforma zapewnia wiele sposobów przekazywania danych w tym PubSub. Dodatkowo można skorzystać z gotowych bibliotek do obrazowania danych. Oczywiście jest też zapewnione wsparcie dla bardzo wielu peryferyjnych urządzeń, które można podłączyć do ESP32, od sensorów, przez wyświetlacze, napędy, po urządzenia do transmisji danych w innych standardach niż Wi-Fi, czy Bluetooth.

Więcej o Toit dowiecie się z dokumentacji.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy