Kategorie AktualnościOpinie

Wracają plotki o MacBookach Air z MagSafe

Znów powróciły plotki o mocno zmienionych MacBookach Air z procesorami Apple, które mają pojawić się w przyszłym roku. Wraz z nimi powrócić ma MagSafe i paleta barw, którą w notebookach Apple ostatni raz widzieliśmy dwie dekady temu w iBookach z jednym portem USB.

MagSafe i kolory

Plotki o złączu MagSafe, które ma wrócić do MacBookow Apple, pojawiły się wcześniej wraz z „szantażem”, po wykradzeniu rzekomych projektów przyszłych MacBookow z fabryki Quanta Computer pracującej dla Apple. Teraz wróciły one wraz z newsletterem Power On Gurmana cytowanym m.in. przez iMore.

Gurman w swoim newsletterze żali się na niespójną politykę dotyczącą sposobów zasilania i ładowania urządzeń Apple. Stosowane są dwa rodzaje kabli i coraz to nowe pomysły na „sprzęg magnetyczny” obecnie występujący pod starą nazwą MagSafe ukradzioną właśnie z MacBooków. To w MacBookach w 2006 roku, wraz z procesorami Intela, magnetycznie przytwierdzany wtyk kabla zasilającego miał swój debiut. I choć zdarzały się problemy związane z przegrzewaniem, to łatwe do rozłączenia bez możliwości uszkodzenia gniazda, złącze uratowało nie jednego właściciela MacBooków przed poważnymi wydatkami związanymi z naprawą notebooka, po upadku z biurka. MagSafe został wyparty przez uniwersalne złącze USB-C.

Gurman słusznie zauważa, że MagSafe już wrócił do Maców za sprawą kabla zasilającego w nowych iMacach 24″. Jednak złącze nie ma pod względem wielkości i konstrukcji wiele wspólnego z pierwotnym rozwiązaniem. Dlatego na razie nie wiadomo, czy złącze MagSafe w MacBookach będzie podobne to wcześniej używanego.

MagSefe w MacBookach możliwe

Jak wspomniałem, problemy z dawnymi złączami MagSafe sprawiała moc przez nie przekazywana. Złącza stykowe dociskane magnetycznie i za pomocą sprężynek, nie zawsze radziły sobie z obciążeniem coraz większymi mocami.

Jadnak obecnie procesory Apple pobierają 1/3 energii potrzebnej MacBookom z Intelem i raczej mocno się to nie zmieni. Dlatego złącze magnetyczne, nawet w „starej” formie może być znacznie mniej awaryjne i kłopotliwe. Jednak Apple może zaskoczyć nas inną formą. Przy okazji mam nadzieję, że wraz z MagSafe nie zniknie zasilanie za pomocą USB-C.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.