Kategorie AktualnościPorady

Ukryj mój adres e-mail. Jak działa i jak używać

Ta funkcja Wam się spodoba. Niestety musicie na nią poczekać do jesieni, czyli premiery nowych systemów lub musicie zaryzykować używanie bet (trzecie developerskie i 2 publiczne warto przeczekać). Jednak już niebawem dostaniecie w systemach kolejne narzędzie do walki ze spamem.

Ukryj mój adres email w iCloud

Podobna funkcja już działa dłuższy czas podczas logowania się za pomocą Apple ID. Jednak byliśmy ograniczeni z jej użyciem do serwisów, które udostępniły uwierzytelnianie za pomocą usługi Apple. Teraz bez sięgania po obce serwisy i narzędzia, będziemy mogli ukryć nasz adres email w niemal każdej sytuacji.

Funkcja ukrywania adresu „na żądanie” znajdzie się w macOS i iOS oraz iPadOS w Preferencjach systemowych (Ustawieniach) w części dotyczącej w iCloud. W nadchodzących systemach znajdziemy tam nowość: Ukryj mój adres email.

Wystarczy wejść w Opcje (lub puknąć w to polecenie), aby zobaczyć listę serwisów, w których korzystamy z Apple ID, ale nie zdradzamy im prawdziwego adresu oraz adresy email do nich przypisane. Możemy tam też wyłączyć przekazywanie i wejść w funkcję zarządzania wszystkimi logowaniami za pomocą Apple ID, również tymi, gdzie adres nie jest ukrywany.

Jeżeli chcemy ręcznie dodać nowy adres, to klikamy (pukamy) w (+) „Utwórz nowy adres email”. System zaproponuje nam losowy adres w domenie icloud.com. Jeżeli nam się nie spodoba, możemy poprosić o kolejną propozycję. Dalej należy dodać opis, aby łatwo poznać, gdzie tego maila użyliśmy i ew notatki.

Dalej można wybrać nasz zarejestrowany w Apple ID (zweryfikowany) adres email, na który będą wiadomości przekierowywane. Domyślnie jest to nasz email iCloudowy, ale można wybrać niekoniecznie adres od Apple, byleby był zweryfikowany i przypisany do zaufanych w koncie Apple ID.

Gotowe! Nowy alias można już podać w serwisie, od którego obawiamy się spamu.

Adres, na który są przekierowywane wiadomości, można szybko zmienić (wybierając, jak już wspomniałem ze zweryfikowanych) lub wyłączyć przekazywanie.

Warto pamiętać, że poza możliwościami programu Apple Mail, które pozwolą na umieszczanie wiadomości z konkretnych aliasów w folderach lub oznaczanie ich kolorami, można na koncie iCloud w aplikacji webowej Mail włączyć reguły na serwerze. To pozwoli na sortowanie wiadomości również na urządzeniach z iOS i iPadOS.

Ważne: Jeżeli odpisujemy na wiadomość wysłaną na nasz alias, to choć w programie Mail widnieje nasz zwykły adres, jako nadawcy, to odbiorca otrzyma wiadomość z adresem aliasu, więc spokojnie możemy z nim korespondować, nie bojąc się, że Mail nas zdradzi. Mail ukrywa nasz adres nawet, gdy wybierzemy inny jako „nadawca”.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

1 rok temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

1 rok temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

1 rok temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

1 rok temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

1 rok temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

1 rok temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.