^
Tokio 2020

Igrzyska rozpoczęte. Co i kiedy oglądać [Kalendarz iCal]

Redakcja

23 lipca 2021

Ceremonia Otwarcia Igrzysk już za nami i tym samym najważniejsza impreza sportowa tego roku rozpoczęła się już oficjalnie. A nawet jak to w studiu Eurosportu stwierdził Robert Korzeniowski — została namaszczona, bowiem otwarcia dokonał Syn Niebios, cesarz Japonii.

Autor: Sebastian Szwarc

Znicz już płonie

Niemniej zaszczytną funkcję zapalenia olimpijskiego znicza otrzymała Naomi Osaka, co jest pięknym uhonorowaniem utalentowanej sportsmenki (która zdążyła narobić sporego zamieszania w światku tenisowym, ujawniając problemy z depresją i zostając zmuszona do wycofania się z Rolland Garrosa wobec odmowy udzielania wywiadów pomeczowych).

W trakcie Igrzysk czeka nas wiele emocji i będzie co oglądać, bo wszystkich wydarzeń ma być aż 331. Aby się w tym połapać, mamy dla was igrzyskowy kalendarz iCal oraz arkusz Googlowy z pełną rozpiską startów.

Link do iCal

Link do Google

Polacy na igrzyskach i szanse medalowe

Nasz udział rozpoczął się od niebywałego zgrzytu. Z 217 sportowców z naszego kraju (dla 128 będą to pierwsze Igrzyska) zostało 211, kosztem sześciu pływaków i pływaczek, którzy na skutek nieprawdopodobnej amatorszczyzny PZP (co obecnie powinno oznaczać Partactwo-Zła wola-Przeprosiny) musieli wrócić do kraju:( Nie wiadomo, jaki ta sytuacja będzie miała wpływ na rozwój pływania w naszym kraju, miejmy nadzieję, że pozostali w Tokio sportowcy przysporzą nam wielu wzruszeń. 

Wiadomo, że każdy zawodnik marzy o zdobyciu olimpijskiego medalu, ale na podium jest miejsce tylko dla trzech. A czynników wpływających na poziom występu jest wiele — od temperatury powietrza, dyspozycji psychicznej począwszy, a na zwykłym szczęściu skończywszy. Inaczej też rozkładają się szanse w sportach indywidualnych a inaczej w zespołowych. Są też medalodajne konkurencje jak gimnastyka sportowa, w których akurat nie mamy nic do powiedzenia ( a od złotego medalu Leszka Blanika w skoku przez konia na IO w Pekinie minęło już 13 lat!)

1. Piłka Siatkowa

Trudno nie liczyć na dwukrotnych zdobywców Mundialu, zespół w Lidze Narodów grał zmiennie, ale trener Vitay Heinen ćwiczył tak naprawdę różne warianty, szykując się na Igrzyska. Kto wie, może tym razem klątwa ćwierćfinału nie zadziała?

2. Lekkoatletyka

Żyjemy w czasach, w których trafiło nam się bardzo utalentowane pokolenie. Niektóre konkurencje jak rzut młotem można uznać za naszą narodową specjalność, gdzie szans medalowych jest aż cztery. Liczymy także na Michała Haratyka w pchnięciu kulą, ale poziom będzie wysoki. Nie zapominajmy też o Marii Andrejczyk, która na mityngu w Splicie rzuciła oszczepem  trzecią odległość w historii tej konkurencji i najlepszy wynik w sezonie. 

W skoku o tyczce, chociaż nie mamy tym razem reprezentacji pań, to jednak Piotr Lisek jest w fenomenalnej formie 🙂

A nie zapominajmy o biegach — panowie Dobek, Lewandowski, Rozmus nie powiedzieli ostatniego słowa a wśród pań Aniołki Matusińskiego z pewnością tak łatwo nie dadzą się konkurencji spoza Europy.

3. Koszykówka 3×3

Ten rodzaj „kosza” grało się w podstawówce, w której uczyli moi rodzice już w latach 70. Przyczyną oczywiście był brak pełnowymiarowych hal no i zasady wymyślało się po swojemu, a kto mógł przypuszczać, że ten sport trafi na Igrzyska? I jest to konkurencja, w której Polska jedzie po medal! 

4.  Golf

Konkurencja, która powróciła po ponad 100 latach przerwy na IO w Rio de Janeiro w 2016 roku. I tym razem o dziwo, mamy w niej swojego reprezentanta. Adrian Meronk golfa uczył się na polu we Wrocławiu, studiował w USA, w obecnym sezonie był dwa razy na podium więc jeśli piłeczka będzie latać zgodnie z wyliczonym torem to może sprawić nam niespodziankę.

5. Tenis

Nigdy wcześniej na Igrzyskach nie mieliśmy tak silnego składu w elitarnym sporcie przegranych. To konkurencja, w której pamięta się tylko zwycięzców, a ten może być tylko jeden. Na domiar złego w Tokio będzie piekielnie gorąco i na rozgrzanym korcie da się z pewnością usmażyć jajecznicę. No ale mamy Igę Świątek, Magdę Linette. Hubert Hurkacz sprawił niespodziankę na Wimbledonie, pokonując wielkiego Rogera Federera, a jest jeszcze przecież Łukasz Kubot w deblu. Jeśli nie teraz to kiedy?

Moje minimum:

  • Sporty wodne – 4 medale
  • Sporty drużynowe – 2 medale
  • Lekkoatletyka – 3 medale
  • Inne indywidualne – 2 medale

Pamiętajmy, by trzymać kciuki za naszych sportowców i wspierać ich nie tylko w chwili sukcesu, ale też porażek, rzetelnie oceniając zaangażowanie, postępy i wyrzeczenia, bo tylko ktoś, kto sam sport uprawiał, zdaje sobie sprawę, ile ich trzeba ponieść.

Autor: Sebastian Szwarc

Więcej informacji o igrzyskach: https://sebastianszwarc.pl/tokio2020

Redakcja

Tworzymy dla Ciebie serwis Mój Mac. Strona z informacjami o Apple i technologii. Opinie, recenzje i testy. Wszystko, co chcesz wiedzieć o świecie nadgryzionych jabłek.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Fryto

    Nie da sie zasubskrybować kalendarza iCal