Kategorie AktualnościOpinie

Akumulator MagSafe rozebrany, w środku dwa ogniwa

Na szczęście znów nas ktoś wyręczył, bo jak się domyślacie rozbiórka MagSafe Battery Pack jest częściowo destrukcyjna. Gdy się za to zabierze iFixit, to Apple pewnie otrzyma „pałę” z „naprawialności”.

Dwa ogniwa, dwie cewki, sporo elektroniki i magnesów

Pierwsza rozbiórka baterii MagSafe od Apple pojawiła się na kanale Charger Lab. Jak zobaczycie później na filmie, sama perswazja nie wystarczyła, aby dostać się do środka nowego i długo wyczekiwanego produktu Apple. Autor nagrania musiał użyć sporej siły, aby odkleić spód obudowy, a dalej też nie było łatwo. Być może iFixit znalazłby mniej inwazyjne metody np. lekkie podgrzanie, ale nie próbujcie tego sami w domu z przynajmniej dwóch powodów: toto kosztuje 499 zł, a w środku są ogniwa litowe, które nie lubią wysokich temperatur.

Wewnątrz oczywiście znaleziono bardzo solidną cewkę indukcyjną wykonaną z plecionki miedzianej. Tą cewką używaną do transmisji energii otacza druga, delikatniejsza używana do komunikacji NFC. Jest ona podłączona do własnego układu NFC, który nie jest podpięty z resztą elektroniki. Zapewne służy tylko do rozpoznania podłączanego akcesorium i przekazania jego parametrów i właściwości do iPhone’a. Przy okazji pomyślcie, iloma rzeczami obecnie musi się zajmować taki iOS.

Autor filmu zidentyfikował układy i elementy elektroniczne użyte przez Apple w power banku MagSafe i dla wybrańców mogą to być interesujące informacje. Jednak większość z nas bardziej obchodzi bateria i jej pojemność.

Apple w przeciwieństwie do iPhone’ów, zdecydował się użyć dwóch ogniw połączonych szeregowo, aby osiągnąć 11,13 Wh przy napięciu sumarycznym 7,62 V. Charger Lab zauważa, że pojemność znamionowa 1460 mAh podana na ogniwach przy napięciu 7,62 V, odpowiada pojemności około 2 220 mAh przy napięciu 5 V. To pozwala na łatwiejsze porównanie z popularnymi power bankami mającymi wyjścia USB.

Tu możecie dowiedzieć się więcej o „Akumulatorze MagSafe”, a warto, bo mają one kilka unikalnych cech np. odwrotne zasilanie z iPhone’ów 12, oraz ograniczenie ładowania baterii iPhone’a do 90% (które można „przełamać”).

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

1 rok temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

1 rok temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

1 rok temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

1 rok temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

1 rok temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

1 rok temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.