^
Find my AirTag

Znajdziesz iPhone’a, nawet jeżeli został wyłączony, niestety nie każdego

Jaromir Kopp

22 lipca 2021

iOS 15 wyciągnie kolejne korzyści z sieci Find My. Będzie można znajdować nie tylko urządzenia, które są off-line (bez dostępu do sieci komórkowej i internetu). Już niebawem nawet wyłączonego iPhone’a lub działającego na resztkach baterii, a nawet wymazanego da się zlokalizować!

Lokalizacja wyłączonego iPhone’a, niestety tylko z U1

Teraz pora na złe wiadomości. Sieć Find My… będzie mogła lokalizować tylko nowsze modele iPhone’ów, od 11 w górę (z wyłączeniem SE 2020). Wyznacznikiem jest układ U1. Przypomnę, że mają go modele:

 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone 12 mini
 • iPhone 12
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max

Tylko te iPhone’y będące obecnie na rynku będą po aktualizacji do iOS 15 mogły być odnajdowane nawet po ich wyłączeniu lub z krytycznie małym ładunkiem baterii. Warto przypomnieć, że nawet wymazanie takiego zgubionego iPhone’a możliwości jego lokalizowania. Dopiero usunięcie go z naszego konta, wyłączy funkcję lokalizacji. 

To bardzo dobre wiadomości dla zapominalskich i kiepskie dla złodziejaszków.

Niestety Apple Watch s6 z U1 nie będzie miał tej zdolności. Nadal zegarek musi być włączony, aby dał się zlokalizować.

Dlaczego tylko z U1?

To pytanie, które mnie nurtuje, ale niestety nie potrafię znaleźć na nie odpowiedzi. Stawiam jednak hipotezę, że nie chodzi o sam układ U1. Sieć Find My… działając z AirTagami i innymi zgodnymi urządzeniami posługuje się łącznością Bluetooth LE. Układ U1 jest wykorzystywany nie przez sieć, a tylko przy precyzyjnym namierzaniu w pobliżu zguby. Dlatego wydaje mi się, że po prostu w modelach z U1, Apple wyodrębniło zasilanie układu Bluetooth LE, który działa w trybie zgodności z siecią Find My… nawet po wyłączeniu urządzenia i przy bardzo słabej baterii. 

Warto pamiętać, że bateria po pojemności 80 mAh wystarcza AirTagowi na przynajmniej rok pracy. Dlatego działanie Find My… nie może mieć żadnego zauważalnego wpływu na ładunek i kondycję baterii w iPhone.

Ustawienia Find My… w iOS 15 iPhone'ów z i bez U1

Zrzuty ekranu ustawień Find My… w iOS 15 pochodzą z 9 to 5 Mac. Jednak konkluzja zawarta w art. 9 to 5 Mac, jakoby to UWB brało udział w lokalizacji wyłączonych iPhone’ów, jest sprzeczna z moją hipotezą i jestem niemal pewny, że jest błędna.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (7)
L

7 komentarzy

 1. Lucek

  iPhone od XS w górę mają możliwość otwierania drzwi od samochodu po NFC nawet jeśli jest rozładowana bateria. iPhone ma rezerwę baterii wiec w tym wypadku być może jest używana z U1 lub Bluetooth.

  Odpowiedz
  • Lucek

   Ta rezerwa baterii została chyba stworzona pod Apple car key na UWB które wspiera przez czip U1 iPhone 11 w górę. Bo jak jest na wsparciu Apple napisane rezerwa baterii na NFC działa przez 5 godzin. Więc możliwe że tu będzie podobny czas. Bo jeśli tej rezerwy by nie było to ktoś kto będzie miał np.: BMW iX (które będzie pierwszym samochodem z car key na UWB) to jak nie będzie miał kluczy do samochodu, a jego telefon będzie rozładowany to nie mógł by wejść do samochodu .

   Odpowiedz
   • Jaromir Kopp

    NFC nie ma żadnego zastosowania w lokalizacji, bo jego zasięg mierzy się w centymetrach. UWB też ogranicza się do kilku metrów. TO musi być Bluetooth LE.

    Odpowiedz
    • Lucek

     Wiem że NFC nie ma zastosowania w lokalizacji. Mówię o tym że rezerwa baterii jest używana już do NFC i być może będzie używana do UWB lub Bluetooth.

     Odpowiedz
     • Jaromir Kopp

      A! OK! To racja, jednak niestety o podpięciu Bluetooth „inną drogą” do zasilania pomyśleli zbyt późno

      Odpowiedz
 2. Lucek

  No 😉

  Odpowiedz
 3. Lucek

  Ech… miała to być odpowiedź na słowa Jaromira „ A! OK! To racja, jednak niestety o podpięciu Bluetooth „inną drogą” do zasilania pomyśleli zbyt późno” a mi się źle kliknęło .

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.