^
Dom 2021 ikona

Będzie można nadawać automatyzacjom nazwy w Dom…  nareszcie!

Jaromir Kopp

9 lipca 2021

Pewnie zauważyliście, że dość systematycznie narzekam na systemową aplikację Dom i mam ku temu wiele powodów. Jednak dzięki nadchodzącym systemom jeden z nich zniknie. W końcu będzie można nadawać automatyzacjom nazwy w aplikacji systemowej.

Największym problemem automatyzacji HomeKit jest aplikacja Dom

System automatyzacji w HomeKit jest naprawdę rozbudowany i dobrze pomyślany. Problem polega na tym, że aplikacja Dom wykorzystuje go może w 30%. Aplikacje firm trzecich potrafią wydusić znacznie więcej, ale też nie 100%, bo część możliwości np. Skróty dla domu, czy sterowanie akcesoriami z pominięciem scen, jest zarezerwowana wyłącznie dla Dom. To niestety powoduje bałagan i konieczność używania czasem kilku aplikacji, aby stworzyć jedną automatyzację.

Automatyzacje w aplikacji Dom i Eve

Obecnie sprawę dodatkowo komplikuje problem z identyfikacją automatyzacji w aplikacji Dom. W innych programach można nadawać im nazwy, co zdecydowanie ułatwia ich odnalezienie. Jednak Dom stosuje własny schemat nazw, których nie można (było) zmieniać. Z tego powodu mogliśmy mieć kilka automatyzacji o tej samej lub niemal identycznej nazwie. I jak się w tym połapać?

Nazwy automatyzacji HomeKit w Dom

Nowe systemy pozwalają na nadawanie nazw automatyzacji w aplikacji Dom. Wystarczy, że wejdziemy w edycję automatyzacji, a na górze pojawi się pole z wyszarzonym tekstem standardowym, w którego miejsce możemy wpisać własną nazwę. Nazwę możemy nadać też, już podczas tworzenia automatyzacji.

Nadawanie nazw automatyzacji w aplikacji Dom

Tak wpisane nazwy z aplikacji Dom pojawiają się w innych programach. Niestety te nadane wcześniej w aplikacjach niesystemowych, nie wyświetlają się w becie 2 iOS 15 w Dom. Na szczęście, jeżeli już nadamy nazwę automatyzacji w Dom, a potem zmienimy ją w innym programie, to zmiana jest poprawnie wyświetlana wszędzie.

Ta nowość cieszy, jednak szybkość wprowadzania oczywistych udogodnień w aplikacji Dom i jej prymitywność pod względem automatyzacji, bardzo martwi. W tym roku Apple ma ogrom pracy ze wdrożeniem Matter do systemu HomeKit, co w becie 2 dopiero ledwo zaczęte, więc należy się cieszyć, choć z takich poprawek.

A Wam co najbardziej dokucza w Dom?

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Jerry

    Aż dziwne ze taki kolos jak Apple nie umie w sensownym czasie zrobić tego co już w dobrych aplikacjach ( No eve ) jest. I dochodzi do tego ze ustawienie automatycznego światła w łazience można powiązać z czujnikiem ruchu ale już. warunek ze tylko jeśli na zewnątrz jest <70lux to już trzeba zrobić w eve. To samo z wilgotnością itp. Ale np bez home.app się nie obejdzie jeśli dołożysz do tego samoczynne wyłączenie po kilku minutach. Tej opcji w eve nie znalazłem ( wyłącz po xx minut ).

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *