^
Claris Filemaker Pro logo

Claris FileMaker Pro z wieloma nowościami w tym wsparciem dla M1

Jaromir Kopp

24 czerwca 2021

FileMaker Pro to jedno z najpotężniejszych i jednocześnie najłatwiejszych w użyciu narzędzi do tworzenia systemów opartych na przetwarzaniu danych. Kiedyś FileMakera nazywano „bazą danych”, teraz jest to kombajn do tworzenia aplikacji dla kilku lub kilkuset stanowisk. Dodam, że używam FileMakera od ponad 20 lat. Claris jest firmą należącą do Apple.

Claris FileMaker Pro stale udoskonalany

Na początku wyjaśnię, że FileMaker w swojej ponad 30-letniej karierze miał okazję być produktem niezależnym, potem produktem Apple, w końcu Apple wydzielił osobną firmę Claris, która zajmowała się oprogramowaniem w tym FileMakerem. Ten stał się jednak najważniejszym produktem Claris i firma zmieniła nazwę na FileMaker. Jednak po poszerzeniu oferty powrócono do nazwy Claris.

Rok temu, Claris ogłosił, że przestanie wydawać „roczne” aktualizacje, na rzecz systematycznego, bieżącego wdrażania nowości. Do tej pory pojawiło się ich ponad 100. Jednak ostatnia aktualizacja przynosi znacznie więcej zmian niż zazwyczaj.

Claris FileMaker Pro pełnym wsparciem dla procesorów Apple. 

To nie jedyna nowość dla użytkowników tego systemu na macOS. Na razie tylko na tym systemie (a FileMaker działa na wielu) pojawił się Quick start, czyli narzędzie do błyskawiczne tworzenia aplikacji bez znajomości programowania. Rozwiązania stworzone za pomocą „przeciągnij i upuść” w Quick start, można dalej dopieszczać i rozbudowywać w natywnym środowisku skryptów FileMakera. Jak wspomniałem QS jest dostępny na macOS oraz w FileMaker Cloud.

W wersji dla Windows wprowadzono kontroler Edge WebView2 zamiast IE11. Dodatkowo można w rozwiązaniach Claris FileMaker Pro używać nowych funkcji JavaScript oraz drugiego bardzo ważnego produktu firmy: Claris Connect. To narzędzie pozwala na łączenie i wymianę danych z kilkudziesięcioma innymi systemami firmowymi. Od usług Microsoftu w tym AWS przez usługi Googlea i Dropboxa, po systemy firmowe jak np. UPS, Shopify, Slack, Zendesk i wiele, wiele innych. 

Więcej informacji o nowościach, oraz 45-dniową wersję testową znajdziecie na stronie: More power. No limits. The latest Claris product release

Claris FileMaker Pro działa na macOS, Windows, iOS i iPadOS (jako FileMaker Go), a od niedawna na Ubuntu (wersja serwerowa). Jest też dostępny w chmurze. Aplikacje desktopowe mają polską wersję językową.

Jedynym polskim dystrybutorem i partnerem Claris, który jednocześnie ma certyfikowaną kadrę jest wrocławska firma k7.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy