Kategorie Aktualności

Najważniejsze funkcje macOS 12 Monterey, które nie zadziałają na Intelu

Zaczyna się. Jak 15 lat temu, również i teraz, ale w znacznie większym tempie przybywa funkcji macOS, których nie poznamy na Macach z Intelem. Tym razem jednak większość braków wynika z przewag procesorów Apple, a nie głównie z powodu decyzji ekonomicznych.

Co nie zadziała na Intelu?

Jeżeli wejdziecie na stronę zachwalającą zalety nadchodzącego macOS 12 Monterey, to przy wielu i to często całkiem fajnych i przydatnych funkcjach widnieje „trojka w indeksie górnym”. Opis na dole strony tłumaczy, że funkcje oznaczone trójką wymagają procesora Apple M1.

Oto lista brakujących na Intleu funkcji:

  • Tryb portretowy w FaceTime
  • Live Text w zdjęciach (zaboli!)
  • Mapy: widok globu i elementy 3D zmieniające wygląd w trakcie dnia.
  • Funkcje dyktowania: dyktowanie off-line (niektóre) oraz dyktowanie bez limitu czasu.

Dyktowanie off-line (bez dostępu do internetu) to powrót funkcji, która zniknęła z macOS kilka wersji temu. Wtedy działała ona oczywiście na Intelu, bo wyjścia nie miała i to również po polsku. Niestety ta funkcja nie jest dostępna teraz w naszym języku. Za to dyktowanie on-line bez limitu czasu, działa niesamowicie szybko w czasie rzeczywistym nawet na podłym łączu internetowym jeżeli mamy Maca z M1.

Usprawnienia w mapach nie będą bolesną stratą i jedyne, co mi przychodzi do głowy w kwestii braku tej funkcji na Intelu, jest użycie na macOS tej samej aplikacji Mapy co na iPadOS, choć Info.plist tego nie wydaje się potwierdzać.

Tryb portretowy w FaceTime, czyli rozmywający tło, może być odczuwalną stratą, jeżeli używamy takich połączeń. Ja używam.

Jednak brak Live Text to naprawdę ogromna strata! Funkcja już teraz działa niesamowicie i to, choć nie rozpoznaje polskich znaków (mam nadzieję, że tylko „na razie”) to jest ogromnie użyteczna. Napiszę o niej osobny artykuł.

Niedostępność dla Intela tych dwóch ostatnich funkcji wydaje się, zrozumiała. Apple używa własnych bibliotek ML i AI, które są zoptymalizowane dla Neural Engine i to w wersji 8-rdzeniowej dostępnej od procesorów A12. Na intelu te biblioteki też działają, ale wg danych z testów nawet 10 razy wolniej. To raczej wyklucza ich praktyczne użycie. Dodatkowo pudrowanie trupa, jakim jest przynajmniej w środowisku Apple Intel, to marnowanie zasobów. Szkoda czasu na optymalizację jeżeli niebawem nie będzie już komputerów Apple z Intelem.

Przy każdej zmianie architektury procesorów w Apple, a zaliczam już trzecią, dość szybko dawało się odczuć posiadanie „starego” sprzętu. Nie inaczej jest i teraz.

Sprzedawajcie swoje Intele, zanim wiedza o brakach dotrze do ludzi i stracą one na wartości jeszcze bardziej. 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.