^
Przygotuj się - muzyka zmieni się na zawsze

Apple Music Hi-Res i 3D. Znamy format, to już pewne

Jaromir Kopp

17 maja 2021

Tym razem każdy może sprawdzić, że nadchodzi rewolucja jakościowa w Apple Music. Niektórym już wyświetla się zapowiedź,  inni, mogą to potwierdzić, zaglądając do kodu Apple Music w wersji webowej.

Przygotuj się – muzyka zmieni się na zawsze

Taki slogan pojawia się u niektórych użytkowników w zakładce „Przeglądaj” Apple Music. Towarzyszy mu animacja z przestrzennym, logo Apple Music, co wg Mac Rumors sugeruje przestrzenne formaty muzyczne. 

Okazuje się, że nie tylko nadchodzi muzyka w wyższej i to bezstratnej jakości, ale i w formatach przestrzennych. Potwierdza to badanie kodu obecnej wersji Apple Music WWW.

Znalezione w Apple Music WWW

Kod Apple Music z Lossless

Znalazłem w niej listy z formatami strumieni muzycznych. Są tam znane już AAC w wielu wersjach, MP3 oraz ALAC, czyli  „Apple Lossless” i uwaga: FLAC opisany jako „Free Lossless”.

Jednak z wirującym logiem Apple Music najlepiej korespondują formaty muzyki przestrzennej mp4a.a5 „AC3” oraz jego udoskonalona wersja mp4a.a6 „EC3”. Oba firmowane przez Dolby Digital.

Z innych źródeł wiemy, że formaty bezstratne mają oferować jakość 24-bitową w próbkowaniu 48 i 192 kHz. Ta druga jest uznawana za „Hi-Res”. Dowiedzieliśmy się o tym z ostrzeżeń zawartych w androidowej becie Apple Music. Apple przestrzega o wzroście ilości transmitowanych danych i wymaganym miejscu w pamięci smartfona koniecznej do przechowania muzyki w bezstratnej wysokiej jakości.

AirPods 3 ze Spatial audio

Przestrzenny dźwięk, który ma pojawić się niebawem w Apple Music i przecieki, co do nowej generacji AirPods pojawiające się od wielu miesięcy, mogą sugerować, że nowa wersja słuchawek Apple będzie wspierać tak, jak AirPods Pro oraz Max dźwięk przestrzenny. 

Nowa jakość w Apple Music oraz premiera AirPods 3 są wg niektórych źródeł zapowiadane na jutro. Jednak bez wsparcia ze strony systemu w wersji publicznej (finalnej) może to być trudne. Podobnie jeden ze znanych „przeciekowców” Jon Prosser neguje jutrzejszą premierę. 

Na szczęście pojawiająca się zapowiedź w Apple Music oraz wszechobecne ślady w odtwarzaczach Apple, dają pewność, że w ciągu dni lub maksymalnie dwóch tygodni Apple Music zmieni się na lepsze!

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. Miłosz

    Ta animacja ma tak ohydne maskowanie, że brak słów.

    Odpowiedz
  2. selfoss

    obawiam się, że Polska może nie dostać HiFi… wyciekła lista Państ powiązanych z nową usługą – nie ma na niej PL

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *