Kategorie AktualnościPorady

Jak nie posługiwać się kodem na przykładzie Marszałek Elżbiety Witek

Dlaczego to dobrze, że płacąc za pomocą Apple Pay, nie musimy podawać pinu do karty nawet przy znacznych kwotach łatwo wyjaśnić na przykładzie przypadku pani Marszałek E. Witek. Przy tej okazji warto sobie przypomnieć, jak najlepiej zabezpieczyć hasłem nasze urządzenia.

Kod można podejrzeć

I to wcale nie trzeba zaglądać komuś przez ramię. W miejscach publicznych jest mnóstwo kamer. Są w sklepach i różnych instytucjach. Wcale nie trzeba być gwiazdą, czy politykiem, aby kamera dostrzegła ekran naszego smart urządzenia. Jak było widać na materiałach wideo wyemitowanych w Faktach TVN, pani Marszałek Elżbieta Witek zapomniała o obecności kamer i odblokowała swojego iPada kodem w taki sposób, że widzowie i internauci bez trudu poznali kod do jej sejmowego iPada. Miejmy nadzieję, że nie był on taki sam lub podobny do innych kodów, których używa.

Jak nie kod to co?

Przypomnę przypadek Apple Pay. Płacąc zegarkiem lub iPhone’em, nie musimy podawać pinu karty i zazwyczaj kodu urządzenia. Zamiast tego wystarczy przyłożyć palec do czytnika Touch ID lub spojrzeć na iPhone’a oraz potwierdzić płatność wciskając dwukrotnie boczny przycisk. 

Pani Marszałek, również powinna, zamiast kodu w miejscach publicznych używać biometrii, którą podejrzeć trudno. Jeżeli sejmowi, czy rządowi spece bezpieczeństwa IT uważają inaczej, to po pierwsze powinni zrewidować swoje podejście i przeszkolić użytkowników urządzeń Apple, jak błyskawicznie wyłączyć uwierzytelnianie biometryczne. Po drugie powinni zabronić używania kodów cyfrowych. Mam nadzieję, że zapamiętanie hasła składającego się z liter nie przekroczy możliwości Wybrańców Narodu.

Dlaczego kody cyfrowe są kiepskie? Bo łatwo je podejrzeć z powodu dużej i widocznej z daleka „klawiatury”. Przypomnijcie sobie dodatkowo urządzenie GrayKey do łamania kodów iPhone’a. Jego autorzy znaleźli sposób na przełamania zabezpieczenia czasowego. Kod 4-cyfrowy wymagał maksymalnie kilkunastu minut, 6-cyfrowy już od 22 godzin do 3 dni, za to dobry kod alfanumeryczny nawet lat.

Jeżeli jeszcze macie kod 6-cyfrowy lub – co gorsza – 4-cyfrowy, to zapraszam do artykułu: Jak dobrze ustawić hasło w iPhone i iPadzie.

Zdjęcie zamieszczone przez o2 pochodzi z TVN.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

1 rok temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

1 rok temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

1 rok temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

1 rok temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

1 rok temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

1 rok temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.