Kategorie Aktualności

AirTag przewiercony i rozebrany przez iFixit

Dla niektórych najważniejszym odkryciem dokonanym przez iFixit będzie możliwość własnoręcznego wykonania otworka na zawieszkę. Mnie jednak bardziej fascynuje, co znaleziono w środku, a znaleziono dowody na ogromną dbałość o długi czas pracy na baterii i kilka innych ciekawostek.

Sam zrób dziurkę na breloczek

Zacznijmy od tego, że iFixit znalazł miejsca, gdzie, jeżeli będziemy bardzo precyzyjni, możemy przewiercić otworek (1 mm – 1,5 mm) nie naruszając elementów wewnątrz, a nawet nie zmniejszając wodoodporności. Więcej informacji o dziurkowaniu AirTaga znajdziecie na blogu iFixit.

Rok pracy na maleńkiej baterii całkiem realny

Zaznaczam, że Apple w informacjach o czasie pracy na baterii podaje całkiem sporą ilość zdarzeń. Podczas testów wykonywano cztery alerty dźwiękowe i jeden alert funkcji Znajdowanie dokładne dziennie. 

W porównaniu do innych urządzeń tego typu, patrząc na zdjęcia zamieszczone przez iFixit ma się wrażenie, że Apple użył przynajmniej 3 razy więcej elementów niż „konkurencja”. 

Sercem całości jest znany i bardzo przeze mnie lubiany mikrokontroler z Bluetooth LE nRF52832 z 64 KB pamięci RAM i 512 KB pamięci Flash. Ta druga jest jednak wsparta dodatkowymi 2 MB w kości zewnętrznej. Oczywiście jest układ U1 od Apple do precyzyjnego namierzania szerokopasmowego. Jest też przyśpieszeniomierz do sprawdzania, czy AirTag się porusza i wzmacniacz audio, do wydawania dźwięków za pomocą głośnika wykonanego z obudowy AirTaga i cewki wewnątrz całości.

Jednak najbardziej zainteresowały mnie sprawy związane z zasilaniem. Na płytce znajduje się wiele kondensatorów sporej pojemności. Jest ich więcej, niż wynikałoby z potrzeb zastosowanych układów. Wydaje mi się, że służą do magazynowania energii, aby mniej odciążać baterię podczas skokowych wzrostów poboru energii. Dodatkowo zaskoczyło mnie zastosowanie przetworników DC-DC. Jeden z nich o bardzo dużej sprawności i niemal zerowym prądzie spoczynkowym zmniejsza napięcie z 3 V podawanych przez baterię do 1,8 V. Jest to napięcie w granicy dolnych możliwości pracy większości zastosowanych układów. To dodatkowo zmniejsza zapotrzebowanie na energię. Ciekawostką są zabezpieczenia przed zbyt wysokim napięciem. Być może są użyte w celu ochrony nRF52832 przed szokiem z cewki (anteny) NFC. Możliwe, że układ magazynuje część energii przekazanej przez cewkę NFC podczas odczytu danych, ale to tylko moja wątła teoria.

Tak czy siak, AirTag jest elektronicznie mocno skomplikowanym urządzeniem, a dodatkowa pamięć Flash może pozwoli na rozbudowę jego funkcjonalności w przyszłości.

Niestety na swoje egzemplarze muszę jeszcze poczekać. Tym razem bardzo się zawiodłem na logistyce Apple, które zmieniło mi czas dostawy 4-paka z 4 maja na 16 maja.

Zdjęcia pochodzą z bloga iFixit.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.