^
Wemo Stage Scene Controller

Wemo Stage Scene Controller dla HomeKit już w sprzedaży

Jaromir Kopp

22 kwietnia 2021

Programowalne bezstanowe przełączniki, bo tak brzmi oficjalna nazwa tego typu akcesoriów w HomeKit, to ważne uzupełnienie smart domu. Dzięki nim można bez sięgania po iPhone, czy zakłócania ciszy dialogiem z Siri, uruchamiać sceny lub sterować urządzeniami. Teraz do grona tych akcesoriów dołączył Wemo Stage Scene Controller.

Bluetooth LE, a niebawem Thread

Produkt pod marką Wemo, jest wyposażony w trzy przyciski. Każdy z nich może obsługiwać dwie sceny wywoływane krótkim lub długim naciśnięciem. Nie jest obsługiwane dwukrotne szybkie przyciśnięcie. W sumie można zaprogramować 6 akcji. Akcjami mogą być sceny HomeKit, skróty dla Domu lub bezpośrednie sterowanie akcesoriami.

Przycisk wyposażony jest w przyklejaną lub przykręcaną do ściany podstawę, która utrzymuje zasadniczą część urządzenia magnetycznie. Do zasilania użyto baterii CR2032.

Proces parowania odbywa się bez udziału kodu QR, czy wprowadzania pinu. Wystarczy zbliżyć iPhone’a (7 lub nowszy), a przycisk wygeneruje jednorazowy pin i prześle go do iPhone’a za pomocą NFC bez naszego udziału. 

Bardzo ważną informacją i zaletą tego przycisku, jest planowane niebawem wprowadzenie obsługi Thread. Odbędzie się to za pomocą aktualizacji firmwaru. Belkin wspomina również, o zamiarach związanych z aktualizacją do standardu CHIP, gdy będzie on dostępny.

Niestety z doświadczenia swojego i znajomych oraz wiedzy zdobytej jako deweloper akcesoriów HomeKit wiem, że przyciski bezstanowe na Bluetooth (i Thread) mają jedną wielką przypadłość wynikającą z dokumentacji standardu HomeKit. Co jakiś czas powtarzają ostatnio wywołaną scenę. Problem i jego przyczyny opisałem nie tak dawno

Wysłałem zapytanie do Wemo, czy aby ich przycisk ma również taki problem. Jeżeli odpowiedzą, to dam Wam znać.

Sam poradziłem sobie z powtarzaniem scen. Moje przyciski Bluetooth/Thread, nie mają tej przypadłości i działają w HomeKit całkowicie poprawnie, choć nie do końca zgodnie z wytycznymi. Jestem ciekaw, czy Wemo jeżeli nie ma tego problemu w swoich przyciskach, zastosowało podobne obejście.

Wemo Stage Scene Controller kosztuje w USA 49$.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy