^
Projekt MacBooka z wycieku po ataku na Quanta

Gang próbuje wyłudzić kasę. Ma projekty nowych produktów Apple

Jaromir Kopp

21 kwietnia 2021

Kilka godzin po konferencji Spring Loaded operatorzy ransomware REvil domagają się od Apple zapłacenia okupu, aby uniknąć wycieku poufnych informacji w dark webie, dotyczących nowych produktów. Pochodzą one z ataku na Quanta Computer, montera komputerów dla Apple.

Co dzień nowe projekty

Załoga REvil twierdzi, że weszła w posiadanie danych produktów Apple po włamaniu do Quanta Computer, tajwańskiej firmy, która jest największym producentem laptopów na świecie i która jest również jedną z firm, montującą produkty dla Apple na podstawie wcześniej dostarczonych projektów i schematów oraz często specjalistycznych maszyn.

W wiadomości opublikowanej na portalu dark web, gdzie gang ransomware zazwyczaj grozi ofiarom i publikuje ich dane, gang REvil powiedział, że Quanta odmówiła zapłaty za odzyskanie skradzionych danych i w rezultacie operatorzy REvil zdecydowali się teraz zaatakować głównego klienta firmy, czyli Apple.

Na początek REvil zamieścił 21 zrzutów ekranu przedstawiających schematy MacBooka i groził, że będzie publikował nowe dane każdego dnia, dopóki Apple lub Quanta nie zapłacą okupu.

Projekt MacBooka z wycieku po ataku na Quanta całość

Rysunek opublikowany przez Apple Insider wygląda jak „normalny” MacBook Air. 

Nasz zespół negocjuje sprzedaż dużych ilości poufnych rysunków i gigabajtów danych osobowych z kilkoma dużymi markami. Zalecamy, aby Apple odkupiło dostępne dane do 1 maja.

Napisali operatorzy REvil i to być może tłumaczy publikację najpierw mniej wartościowych pod względem „tajności” schematów.

Tak czy siak, sytuacja wydaje się być dość nieprzyjemna dla Apple i warto będzie śledzić dalszy rozwój wypadków.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy