^
Lidl ze wsparciem dla HomeKit

Lidl Smart Home otrzyma wsparcie dla HomeKit?

Jaromir Kopp

21 marca 2021

W zeszłym roku Lidl wprowadził do swoich sklepów urządzenia smart home i to pod swoją marką. Nie interesowałem się nimi zbytnio, bo szerokim łukiem omijałem urządzenia, które nie są zgodne z HomeKit. Jednak wygląda na to, że akcesoria Lidla nie będą już u mnie na cenzurowanym.

Aplikacja Lidl Home prosi o dostęp do HomeKit

Taka rewelacja pojawiła się na Reddicie. Zaraz postanowiłem to sprawdzić i pobrałem aplikację Lidl Home. Poświęciłem się i nawet założyłem niestety obowiązkowe konto, aby ją uruchomić.

Program rzeczywiście poprosił o dostęp do danych Domu, czyli HomeKit. Poza tą prośbą nic nie wskazuje na wsparcie dla HomeKit, ale jednak programiści musieli wykonać więcej pracy, a za darmo nikt tego raczej nie robi. Coś musi być na rzeczy.

Interesujące jest, że obecna wersja aplikacji ma ponad miesiąc. Być może funkcja została aktywowana zdalnie lub wcześniej nikt tego nie zauważył.

Warto zwrócić uwagę na to, że Lidl oferuje akcesoria smart home z interfejsem Wi-Fi (termowentylator) oraz ZigBee (te ostatnie oczywiście z bramką). Akcesoria z Wi-Fi wsparcia raczej nie otrzymają, bo z tego co znalazłem w sieci, są one oparte na modułach Tuya ESP82xx, które na certyfikację szans nie mają.

Urządzenia oświetleniowe Lidl 

Na szczęście oferta urządzeń Lidla ZigBee już jest bardzo szeroka. Są żarówki z różnymi złączami, taśmy LED, kompletne żyrandole i lampy w tym nawet lampy ogrodowe. Do tego listwa z 3 gniazdami i USB, czujnik ruchu, przyciski i oczywiście bramka ze złączem Ethernet

Jeżeli HomeKit rzeczywiście trafi do akcesoriów smart Home Lidla, to mogą one stać się znaczną konkurencją dla urządzeń Ikea, bo ich cena jest jeszcze niższa niż Ikea, a oferta równie szeroka, a nawet szersza. 

Oto kilka przykładów. Zestaw startowy z bramką, 3 żarówkami mono i pilotem z 4 przyciskami kosztuje 299 zł.  Żarówki kolorowe są po 45 zł (rożnie rodzaje „gwintów”). Taśma LED 2,5 m 99 zł, listwa 119 zł. 

Wygląda na to, że teraz wystarczy czekać na aktualizację oprogramowania bramki Lidla, chyba że dostęp do domu w aplikacji jest tylko sondażowym wabikiem.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy