^
Wykrywanie linii papilarnych przez wyświetlacz na podstawie odchylenia kątowego światła

Kolejne patenty na czytnik linii papilarnych pod ekranem

Jaromir Kopp

18 marca 2021

Nowe publikacje nowych patentów przyznanych firmie Apple, podkręcają nasze oczekiwania co do powrotu Touch ID i to w nieznanej nam formie, jako czytnik umieszczony pod ekranem.

Wykrywanie linii papilarnych przez wyświetlacz na podstawie odchylenia kątowego światła

Tak w przybliżeniu brzmi tytuł dziś opublikowanego patentu.  Został on złożony nie tak dawno, bo w sierpniu zeszłego roku.

Nowy patent wyjaśnia, jak podekranowy skaner odcisków palców może działać dokładniej i niezawodnej. Apple opisuje swoją technologię jako „ulepszone podekranowe rozpoznawani odcisków palców”. System w przeciwieństwie do wielu innych istniejących już podekranowych skanerów linii papilarnych stosowanych w urządzeniach z systemem Android, wykorzystuje „odchylenie kątowe światła” do odczytu odcisków palców bardziej efektywnie i to bez zwiększania rozmiaru komponentów.

W uproszczeniu system Apple bazuje na odchyleniu światła odbitego od skanowanej powierzchni i dodatkowo „odfiltrowanego” przez system warstw polaryzujących.

Pomysł wygląda bardzo ciekawie i realnie. Dodatkowo pozwala na zachowanie rozmiarów iPhone’ów bez kompromisów związanych ze zmniejszeniem skuteczności i bezpieczeństwa użytkowania takich skanerów.

Mam nadzieję, że już w tym roku przekonamy się, jak działa ta innowacja w praktyce i będziemy zadowoleni.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *