^
Handel podróbkami Apple na Instagramie

Poważny problem z podróbkami na Instagramie. Apple z tym walczy

Jaromir Kopp

17 marca 2021

Problem podróbek, pomimo kar np. w polskim prawie, jest niestety powszechny. Co chwila na forach związanych z Apple pojawiają się pytania, jak rozpoznać, czy produkt „w dobrej cenie” jest prawdziwym produktem Apple. Jedną z platform, na których szerzy się handel podróbkami, jest Instagram.

Setki fałszerzy, setki tysięcy dolarów, miliony zdjętych ofert

Z informacji cytowanych przez iMore (za Bloomberg) wynika, że grupa badawcza zajmująca się bezpieczeństwem znalazła poważny problem z podrobionymi produktami Apple na Instagramie. Ponad 163 fałszerzy zostało odnalezionych w ciągu miesiąca. Niektórzy z nich zarabiali ponad 140 000$ dziennie. 

Zespół analityków bezpieczeństwa w sieciach społecznościowych Ghost Data Team rozpoczął badanie problemu podróbek po tym, gdy pożyczona przez jednego z jego członków ładowarka się zapaliła.  Andrea Stroppa, bo to on padł ofiarą tego incydentu, odkrył, że była to podróbka kupiona na Instagramie.

Stroppa i jego koledzy w Ghost Data Team zaczęli drążyć problem dalej. Okazało się, że chińskie nielegalne fabryki i sprzedawcy hurtowi wykorzystują aplikacje Instagram Facebook Inc. do sprzedaży podrobionych akcesoriów Apple, takich jak słuchawki AirPods, kable Lightning, baterie do iPhone’a i zasilacze USB. Podróbki, identyczne z wyjątkiem ich jakości i standardów bezpieczeństwa, są sprzedawane po cenach obniżonych nawet 10-krotnie. Według raportu Ghost Data Team, operacja ta stała się globalnym biznesem wartym wiele milionów dolarów, z Europą i Stanami Zjednoczonymi jako głównymi miejscami docelowymi.

Nasze badanie ma na celu ujawnienie błędów Instagrama lub niechęci, do właściwego rozwiązania długotrwałego problemu rynku podróbek, a także podkreślić wiele niebezpieczeństw takiego nielegalnego biznesu dla Apple i konsumentów. […] to Facebook jest winny braku odpowiednich inwestycji i ochrony amerykańskich firm i obywateli na całym świecie, którzy korzystają z jego platformy.

Raport Ghost Data Team ze szczegółowymi analizami praktyk fałszerzy i zdjęciami produktów możecie pobrać: Instagram as a Wholesale store for fake Apple products.

Rzecznik Apple pytany o te oszukańcze praktyki stwierdził, że zespół firmowy również pracuje nad problemem i usunął ponad milion aukcji podrobionych produktów z rynków internetowych w ciągu roku.

Polecam pobranie raportu i baczne sprawdzanie wszelkich okazji. W Polsce też trafia się na szemrane oferty i to od naszych rodaków, którzy zwęszyli interes, kupując chińskie podróbki i oferując je jako oryginały.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *