^
HomePod

RiP HomePod… marzec miesiącem pożegnań

Jaromir Kopp

15 marca 2021

Kolejny produkt Apple kończy swój żywot. HomePod (duży), to już drugie urządzenie, którego produkcja została zakończona w marcu tego roku. HomePod dostępny będzie jedynie do wyczerpania zapasów. Czy doczekamy się następcy?

Najpierw iMac Pro, teraz HomePod

Nieco ponad tydzień temu pisałem o zakończeniu produkcji iMaca Pro. Nazwałem go „zapchajdziurą”, która spełniła jednak swoje zadanie „towaru zastępczego”, do czasu pojawienia się prawdziwie konfigurowalnego Maca Pro. 

Teraz informacja o „dostępności do wyczerpania zapasów” pojawiła się przy HomePodzie, oczywiście w krajach gdzie jest on oficjalnie dostępny. 

Ostatnio miałem okazję spędzić z HomePodem dużym kilka tygodni. Jako sprzęt muzyczny jest, a w zasadzie już „był”, niesamowity. Wyjątkowy głośnik niskotonowy, który nawet przy maksymalnej głośności nie powodował drżenia sztućców umieszczonych na tym samym stole do HomePod. Siedem głośników wysokotonowych. Sześć mikrofonów, nie tylko dla Siri, ale głównie do analizowania rozchodzenia się dźwięku w pomieszczeniu. To urządzenie naprawdę grało dobrze, choć dla mnie chwilami miało zbyt mocny bas w niektórych zakresach.

Ta skomplikowana konstrukcja nie była tania, choć ostatnie promocje pozwalały na jej zakup w rozsądnych cenach. Dodatkowo HomePod mógł być stosowany, jako Centrum akcesoriów HomeKit. I w tej roli ostatnio przestawał zachwycać. Za to jego młodszy brat, choć muzycznie zdecydowanie skromniejszy, to w dziedzinie „smart home” bije większego krewnego nie tylko dodatkowymi systemami łączności (Thread, UWB), ale i sprawnością wykonywania funkcji Centrum akcesoriów.

HomePod mini był hitem od czasu debiutu jesienią ubiegłego roku, oferując klientom niesamowity dźwięk, inteligentnego asystenta i inteligentną kontrolę domu, a wszystko to za jedyne 99 dolarów. Skupiamy nasze wysiłki na HomePod mini. Zaprzestajemy sprzedaży oryginalnego głośnika HomePod, będzie on nadal dostępny, do wyczerpania zapasów, w Apple Online Store, Apple Retail Stores oraz u autoryzowanych sprzedawców Apple. Apple zapewni klientom HomePoda aktualizacje oprogramowania oraz serwis i wsparcie za pośrednictwem Apple Care.

Takie oświadczenie Apple zamieścił TechCrunch cytowany m.in. przez Mac Daily News. Czytając je, odnosi się wrażenie, że Apple nie będzie pracował nad następcą większej wersji HomePoda. 

Na szczęście jest całkiem spora oferta głośników  i urządzeń „grających” zgodnych z AirPlay 2, które dźwiękowo HomePoda mogą zastąpić, choć raczej nie w tak eleganckiej formie. Osobiście wiolę mieć dwa HomePody mini niż jednego dużego, jednak dla mnie muzyczna funkcja tego urządzenia nie była najważniejsza. 

Oczywiście Apple może nas czymś zaskoczyć, jednak bardziej ucieszyłbym się z nowej Apple TV wyposażonej w Thread.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Paweł Nyczaj

    A ja uważam, że Apple mógłby pójść w kierunku połączenia dwóch HomePodów z Apple TV. Powstałby wtedy soundbar zintegrowany z ekosystemem Apple. Za granicą konkurencja takie coś oferuje np. Roku Streambar (połączenie playera Roku z soundbarem) czy Amazon Fire TV Cube lub Blaster (połączenie przystawki tv z głośnikiem obsługującym asystenta Alexa, choć nie tak rozbudowanym, jak HomePod). Wydaje mi się jednak, że Apple chyba czuje, iż taki nazwijmy HomePod Pro raczej nie miałby szans z uwagi na cenę. Dla przystawki Apple TV perspektywy też nie są przecież wesołe z uwagi na dojrzałość Android TV, a zwłaszcza jego następcy Google TV czy Tizen w telewizorach Samsung i dostępność aplikacji Apple TV w niektórych telewizorach i wybranych niedrogich przystawkach tv mniejszych od typowych boxów (wspomniany Roku, Amazon Fire TV i oczywiście nowy Chromecast z systemem Google TV). Sądzę, że jeśli aplikacja Apple TV trafi do sklepu Google Play, czyli na dowolne urządzenie z Androidem wyprodukowane w ostatnich latach, to kolejnym wycofanym produktem będzie box Apple TV. W końcu odpadnie argument, że box Apple TV trzeba kupić, żeby mieć centrum akcesoriów, bo jego funkcję pełni niedrogi HomePod Mini (wystarczy jeden, choć zapewne lepiej brzmią dwa). Oczywiście może powstać nowy Apple TV z procesorem obecnie montowanym w iPadach Pro traktowany jako substytut konsoli do gier i z dyskiem minimum 128 GB