^
Alerty o śledzeniu iOS 14.5

Ostrzeżenia o śledzeniu pojawiły się w Lokalizatorze (iOS 14.5)

Jaromir Kopp

5 marca 2021

Jeżeli chcesz podstępnie kogoś śledzić za pomocą AirTagów (gdy się pojawią) lub innych zgodnych z Lokalizatorem urządzeń, to nic z tego. Śledzony zostanie ostrzeżony.

Coś obcego porusza się wraz z Tobą

W iOS 14.5 (beta 3) w ustawieniach aplikacji Lokalizator pojawiła się domyślnie włączona funkcja ostrzegania przed śledzeniem za pomocą lokalizatorów zgodnych z systemem Apple. Jak wiecie, będą, to nadchodzące mam nadzieję, już w tym miesiącu AirTagi, ale również zapowiadane i już pojawiające się na rynku urządzenia firm trzecich. 

Jeżeli system wykryje, że wraz z nami „porusza się” jakieś urządzenie śledzące, które nie jest przypisane do naszego konta, to Lokalizator wyświetli stosowne ostrzeżenie. 

Mam nadzieję, że będzie można tego typu ostrzeżenia wyciszyć lub dodać „obce” urządzenia do „zaufanych” stale lub czasowo, gdy podróżujemy z kimś, kto ma przy sobie swoje AirTagi.

Na AirTagi, czyli lokalizatory od Apple, czekamy już od ponad roku. Wg przewidywań, mają się one posługiwać technologią Bluetooth LE, ale dodatkowo też UWB. Ta druga zwiększy precyzję namierzania położenia zguby. Przy okazji Apple otworzyło swój system lokalizacji dla innych firm. Z sieci urządzeń Apple, które mogą wykrywać akcesoria niemające łączności z internetem, mogą korzystać producenci słuchawek, walizek, portfeli i innych przedmiotów, których często szukamy. Oczywiście wszystko, to po spełnieniu rygorystycznych warunków i przejścia certyfikacji.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. kuba320

    Znaczy, że jak schowam AirTaga w samochodzie i ukradnie go ktoś z iPhonem, to złodziej bez problemu dowie się o lokalizatorze i będzie mógł się go pozbyć?

    • Jaromir Kopp

      Jak go znajdzie, to raz, dwa, już będziesz wiedział gdzie on jest