^
Instalator aplikacji macOS ikona

Jak sprawdzić, co i kiedy zainstalowało nam się w macOS?

Jaromir Kopp

5 marca 2021

Systemy i aplikacje są często aktualizowane. Zazwyczaj odbywa się to automatycznie, bo większość z nas ma taką opcję w ustawieniach załączoną. Dlatego czasem możemy się pogubić w tym, co i kiedy „nam się zaktualizowało”. Innym razem chcemy się upewnić, czy np. najnowsze poprawki bezpieczeństwa już w naszym systemie są. Oto przepis jak sprawdzić listę instalacji w macOS.

Instalacje jawne i niejawne na liście

Dodatkowo są komponenty systemowe, które instalują się w sposób „cichy”. Zazwyczaj są to aktualizacje systemu zabezpieczającego przez malwarem i innymi świństwami, który jest wbudowany w macOS. Są też całkiem pospolite instalacje, o których jesteśmy informowany w dość skąpy sposób. Do nich należą np. aktualizacje i instalacje dodatków muzycznych do Logic, czy GarageBand. Tu znajdziemy ich szczegółową listę.

Jak sprawdzić listę instalacji i aktualizacji w macOS?

Uruchamiamy Informacje o systemie. Można to zrobić klikając Menu Apple ze wciśniętym klawisze Option (Alt). Będzie to pierwsza pozycja pod jabłkiem.

W oknie Informacji o systemie z lewej strony zaznaczamy Instalacje w sekcji Oprogramowanie. 

W głównej części okna wyświetli się lista wszystkich instalacji i aktualizacji, jednak w kolejności alfabetycznej. Dlatego klikamy Data instalacji, aż najnowsze pojawią się na górze.

Lista instalacji w macOS

I już możemy przeglądać listę instalacji i aktualizacji w kolejności chronologicznej. Poza nazwą aplikacji lub komponentu, wersje i datę instalacji, mamy informację o pochodzeniu, czy jest to coś od Apple, czy od innej firmy. Na liście pojawiają się też aplikacje, które używają własnego systemu aktualizacji np. Office od M$.

Tajemnicze komponenty o nazwie MRTConfigData, czy XProtectPlistConfigData, są właśnie składnikami systemu zabezpieczającego macOS przed malwarem.

Dajcie znać, czy coś z listy w waszych komputerach wywołało konsternację lub było zaskoczeniem. Ja cięgle zapominam, że na dysku mam pakiet Office.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (8)
L

8 komentarzy

 1. Mariusz

  Ok. A co zrobić jeśli na owej liście znajduje się program, który teoretycznie odinstalowałem i nie odnajduję jakichkolwiek jego części przeszukując Macbooka? Jak ów program kompletnie usunąć?

  Odpowiedz
  • Jaromir Kopp

   Kwestia chronologii… odinstalowałeś, a na liście data instalacji jest późniejsza (czuli zainstalował się ponownie)?

   Odpowiedz
   • mariusz

    Nie, data się zgadza i nazwa owej aplikacji pojawia się na liście tylko raz. Zainstalowałem ów program, chwilę później odinstalowałem i ręcznie usunąłem katalogi z nim związane. Czyli, jeśli dobrze rozumiem, obecność na liście nie oznacza, że apka gdzieś tam jednak siedzi, tak? To po prostu historia instalacji, tak?

    Odpowiedz
    • Jaromir Kopp

     Nie! To lista odbytych instalacji. Była instalacja? Jak była to jest na liście.

     Odpowiedz
 2. MDW

  Nie miałem pojęcia, że tam jest coś takiego. Fajnie, pewnie kiedyś się przyda. Dzięki!

  Odpowiedz
 3. Mariusz

  Masz na myśli Jabłko/Ten Mac/Przegląd/Raport Systemowy? – tak jest w Big Sur

  Odpowiedz
  • Jaromir Kopp

   Tak było do kilku systemów. Ja wolę na skróty, po co tyle klikać?

   Odpowiedz
 4. Adam

  A czy można tą listę instalacji w jakiś sposób wyczyścić?

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *