Kategorie Aktualności

Procesor z pierwszego iMac’a na Marsie? Tak prawie

Od wczoraj niemal każdy serwis związany z Apple podaje informację, że na Marsie znajduje się pojazd z procesorem takim jak w pierwszym iMacu. I jeżeli lekko przymrużymy oko, to nawet jest to prawda. 

PowerPC 750, czyli G3

iMac 233 i Mac Wyznawca

PowerPC 750 był reklamowany przez Apple pod nazwą G3. Jednak nie pojawił się on w pierwszych iMacach, a wcześniej w komputerach Apple Power Mac G3. Były to jeszcze szare desktopy i wieże. Jak na Apple z tamtego okresu, stały się bardzo popularne, bo PowerPC G3 był bardzo wydajny, a zastosowanie dysków IDE obniżało cenę komputera. Popularnością oczywiście przebił go iMac G3, który odniósł ogromny sukces i przypieczętował wyjście Apple z zapaści.

iMac 233 płyta główna i płyta procesora

BAE RAD 750 

W takie komputery trafiły do łazika Perseverance, który z powodzeniem został osadzony na powierzchni Marsa. Jak ładnie to określono na stronach NASA, jego „mózgiem” są dwa systemy (jeden pozostaje w uśpieniu jako zapas) z procesorami RAD750. 

RAD750 to procesory bazujące na architekturze PowerPC 750 dokładnie takiej samej, jak we wspomnianych procesorach nazwanych G3 przez Apple i instalowanych m.in. w iMacach, ale i w PowerBookach G3, iBookach G3 i PowerMacach G3 kilku serii. Kosmiczne i cywilne procesory są też całkowicie pod względem kodu ze sobą zgodne. 

W Perseverance układ pracuje z maksymalną częstotliwością 200 MHz. Jest ona podobna do tej z pierwszych komputerów Apple z PowerPC G3. Tam taktowanie zaczynało się od 233 MHz. 

Jest jeszcze więcej podobieństw. Komputer Perseverance jest wyposażony w 256 MB RAM. To znacznie przewyższa standardowe konfiguracje ówczesnych komputerów (zazwyczaj 32 MB). Jednak większość z nich można było rozbudować do 128 MB, a nawet 1 GB RAM. Podobnego rozmiaru są też pamięci masowe. Na Marsie Perseverance ma 2 GB pamięci Flash, a pierwsze iMaki miały dyski mechaniczne 4 GB.

I tu podobieństwa się kończą. BAE RAD 750 jest stworzony, aby wytrzymać szeroki zakres temperatur (-50°C – +125°C) i co ważniejsze musi znieść silne dawki promieniowania. Na układ jest narażony podczas podróży kosmicznej i na Marsie, gdzie rzadka atmosfera wiele promieniowania nie jest w stanie zatrzymać. Procesor jest wykonany w litografii 250 i 150 nm, czyli nieporównanie „większej” niż 5 nm stosowane w A14 i M1 Apple. To też sprawia, że jest bardziej odporny na promieniowanie. W technologii 5 nm szerokości elementów są już liczone w atomach.

BAE RAD 750 jest już do 20 lat stosowany w różnych misjach kosmicznych w tym również na Marsie i odległej przestrzeni.

Architektura Power i PowerPC jest bardzo często wybierana do produkcji kosmicznych procesorów i oprogramowania. Intel został pominięty w tak wrażliwych na niezawodność misjach. Dodatkowo architektura PowerPC pozwala na pisanie zwięzłego i czytelnego kodu, co jak się domyślacie, jest kluczowe w takich zastosowaniach. 

Fot. NASA

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

1 rok temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

1 rok temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

1 rok temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

1 rok temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

1 rok temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

1 rok temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.