^
PROPCB płytka

PROPCB, czyli płytki PCB „po polsku”

Jaromir Kopp

1 marca 2021

Płytki PCB są podstawą obecnie każdego urządzenia elektronicznego. Ich profesjonalne wykonanie nie jest teraz zarezerwowane wyłącznie dla dużych firm. Na płytkę PCB może pozwolić sobie każdy, nawet amator elektronik jak ja. Wśród amatorów prym wiodą chińscy producenci, jednak ostatnio wyłamałem się z tego trendu i zamówiłem płytki w polskiej firmie PROPCB.

Broker PCB

Jak się domyślacie, europejscy producenci płytek PCB nie mają łatwo z chińską konkurencją. Dlatego pojawiają się firmy będące brokerami zamówień, które są następnie realizowane przez najlepszych producentów na świecie. Do takiego zjawiska już przywykliśmy np. w przewozie przesyłek. Wielu z nas korzysta z brokerów, którzy realizują nasze zamówienia za pomocą innych firm kurierskich.

PROPCB też można uznać za brokera. Firma przyjmuje zamówienia w Polsce, odpowiednio je przetwarza i wykonuje u zaufanych producentów, a zleceniodawcom wysyła już w Polsce gotowe i to wszystko w dwa tygodnie lub krócej.

PROPCB pilot

PROPCB płytki „po polsku” w praktyce

Firma może wykonywać obwody drukowane o szerokości ścieżki i odstępie 0,1 mm oraz z otworami 0,1 mm średnicy. Jednak takie parametry wymagają dopłat. 22 warstwy i elementy elastyczne też nie są w PROPCB problemem.

Jednostkowa cena płytek może być wyższy niż u „przodującego producenta” i to zauważalnie, jednak jeżeli uwzględnimy koszt przesyłki i ewentualne opłaty celne, to może już wyjść korzystnie. Dodatkowo terminy realizacji (z przesyłką 10-14 dni) są krótsze, stabilne i nie ma wpadek i kosztów z utknięciem przesyłki „na cle”. W moim przypadku koszt transportu był zazwyczaj dwa razy większy niż cena za wykonanie płytek, a czasem dochodziło do tego z 150 zł cła i innych opłat. 

Kolejna korzyść zamawiania u polskiego dostawcy PCB, to możliwość otrzymania faktury bez komplikacji, zapisywania się w urzędach jako „importer”, czy innej biurokracji. Sumując te korzyści, często zamówienia w PROPCB mogą się bardziej opłacić.

Firma realizuje maleńkie prototypowe zamówienia, ale i duże seryjne.

Jak złożyć zamówienie w PROPCB?

Niestety nie mamy jeszcze automatycznej wyceny, jak to bywa u dalekowschodnich producentów, ale i tak wszystko odbywa się bardzo szybko. Oto jak opisuje proces zamawiania i realizacji przedstawiciel firmy:

Otrzymujemy od klienta pliki gerber z wymaganą ilością, terminem i opisem technologii wykonania, jeśli nie jest standardowa (1 oz miedzi, zielona maska, biały opis, HASL). 

Ustalamy kwestie projektowe, jeśli klient sobie życzy, układamy pojedyncze PCB w wygodny panel składowy. Ostateczny projekt jest jeszcze przez nas kontrolowany.

  Wyceniamy, możliwie jak najszybciej. Przeważnie klient dostaje odpowiedź do godziny, chyba że są to wielkoseryjne produkcje, wtedy wycena może się wydłużyć.

Następnie wysyłamy do klienta oficjalną ofertę, z ceną, terminami realizacji i warunkami płatności. Po zaakceptowaniu warunków jeszcze tego samego dnia wysyłamy projekt do produkcji w Chinach. 

Zamówione obwody drukowane, po załatwieniu formalności związanych z cłem, odprawą itp. trafiają do naszego biura. Tutaj na miejscu, zanim obwody trafią do klienta, są przez nas kontrolowane. Sprawdzamy zgodność z projektem, grubość metalizacji w otworach, precyzję i jakość wykonania.

Po skontrolowaniu i skompletowaniu zlecenia PCB są przez nas pakowane próżniowo i wysyłane do odbiorcy. Za produkt bierzmy oczywiście pełną odpowiedzialność.

Oferujemy terminy standardowe 10-12 dni, ale i ekspresowe nawet w 5 dni roboczych.

PROPCB paczka

Moje pierwsze płytki z PROPCB

Termin realizacji był pierwszorzędny. Dotarły do mnie w sumie po 13 dniach od wysłania plików, a wysłałem je w piątek.

Jakość pierwsza klasa. Powłoka na polach lutowniczych bardziej równa niż przyzwyczaił mnie poprzedni zleceniobiorca ze dalekiego wschodu. Cięcie też wydaje się bardziej precyzyjne. Generalnie bez zastrzeżeń.

Do PROPCB wysłałem pliki Gerber z popularnego darmowego programu EasyEDA, który działa wraz z systemem prowadzenia ścieżek na macOS bardzo przyzwoicie.

Dwa z 4 projektów płytek z PROPCB już przetestowałem w praktyce. Wszystko działa, choć tu raczej obawiałem się własnych błędów projektowych niż w wykonaniu PCB.

Jeżeli chcecie sami przekonać się, czy w Waszym przypadku realizacja zamówień przez polską firmę jest korzystna, to zapraszam do kontaktu z PROPCB.

PROPCB microLED Driver

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (8)
L

8 komentarzy

 1. C-MOS

  Ciekawy materiał 🙂 Jakie są „minimalne serie”? (np. czy da się zamówić 5 szt. prototypu)

  • Jaromir Kopp

   Właśnie dokładnie po 5 zamówiłem, ale kto wie, czy nie da się mniej

 2. Paweł Nyczaj

  Na pewno bardzo praktyczna i przydatna usługa. Przydałaby się jednak opcja wytwarzania płytek na miejscu w Polsce. Klient potrzebujący szybkiego terminu realizacji i obawiający się możliwych obostrzeń importu z Chin spowodowanych kolejna falą COVID-19 byłby skłonny dopłacić do produkcji płytki na miejscu w kraju

  • Jaromir Kopp

   Są takie, ale nie mają zbyt dobrych opinii. W PROPCB jak trzeba to i w 5 dni można.

 3. chefer

  Programowalne przyciski czy dedykowane?

  • Jaromir Kopp

   Zależy co się zaprogramuje

 4. Mac

  Jakieś szczegóły? Wymiar/nakład/cena (jakiś przykład) Sprawdzają gerbery? Do mnie Li pisał ze3 maile dopytując o detale i czy na pewno tak cbciałem.

  • Jaromir Kopp

   Poza cenami, na wszystkie pytania masz odpowiedź w art.!!!
   Ceny są podawane po sprawdzeniu Gerbera. Np. 5 zł za płytkę małą, czy 15 za większą.