Kategorie Aktualności

Parallels 16 dla Mac z M1 uaktualniony do Technical Preview 2

Jedno z najpopularniejszych narzędzi do wirtualizacji na macOS pomału, ale sukcesywnie się rozwija. Testerzy otrzymali kilka dni temu drugą wersję Technical Preview z nowymi funkcjami.

Wirtualizacja i emulacja środowisk dla ARM

Oczywiście Parallels nie potrafi emulować Intela na ARM, ale pozwala na uruchamianie systemów przeznaczonych dla ARM. Również Windows 10 dla ARM, który jednak nie jest jeszcze w oficjalnej dystrybucji. Poza Windowsem, na Parallels 16 dla M1 można instalować wiele środowisk Linuksowych pracujących w architekturze ARM i to właśni ich dotyczy najwięcej poprawek i nowych funkcji, bo Windows działał dobrze już w pierwszej wersji technicznej.

Nowe funkcje:

  • Dodano wsparcie dla zawieszania i wznawiania maszyny wirtualnej.
  • Wsparcie dla instalacji Parallels Tools w następujących dystrybucjach Linuksa: Ubuntu 20.04 lub nowszy, Debian 10.7 lub nowszy oraz Fedora Workstation 33-1.2 lub nowszy.
  • Kompatybilne obrazy instalacyjne Linuksa są teraz automatycznie wykrywane w Asystencie instalacji.

Ulepszenia:

  • Poprawiono ogólną stabilność.
  • Wyeliminowanie problemu z rozpoznawaniem obrazów ISO systemu Linux opartego na architekturze ARM jako obrazów opartych na architekturze Intel.
  • Rozwiązany problem z brakiem dźwięku podczas tworzenia maszyny wirtualnej z obrazu VHDX.
  • Rozwiązany problem z brakiem możliwości wybrania obrazu ISO jako źródła instalacji, gdy w menu rozwijanym podany jest obraz VHDX.

Znane problemy:

  • Podczas aktualizacji Parallels Tools ekran maszyny wirtualnej może zamarznąć na kilka minut, proszę po prostu poczekać.

To oficjalna lista z opisu wydania. U mnie aktualizacja samego Parallelsa jak i jego narzędzi dla Windows 10 ARM przebiegła bez zakłóceń. Jednak nie mam potrzeby używania tego systemu, więc nie podzielę się wieloma wrażeniami z użytkowania. Sprawdziłem jedynie, czy rzeczywiście Windows dla ARM w najnowszych betach radzi sobie z emulacją Intela 64 bit. Owszem radzi sobie, ale ta sama aplikacja (SEGGER Embedded Studio ARM) w wersji Mac Intel pod Rosettą działa i kompiluje projektu ponad dwa razy szybciej.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

1 rok temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

1 rok temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

1 rok temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

1 rok temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

1 rok temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

1 rok temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.