^
Strzykawka, szczepionka, zastrzyk

Apple reaguje na „aplikacje-przepustki” z danymi zdrowotnymi

Jaromir Kopp

18 lutego 2021

Jak łatwo było przewidzieć, po rozpoczęciu programu szczepień pojawiły się aplikacje, które chcą pełnić rolę „przepustek” dla osób zaszczepionych, ozdrowieńców, czy mających aktualne badania. Apple chce zrobić z tym porządek.

Tylko aplikacje autoryzowane

Wraz z niedawnym wprowadzeniem szczepionek COVID-19 zaobserwowaliśmy wzrost liczby aplikacji, które na podstawie wyników badań i szczepień generują przepustki zdrowotne używane przy wchodzeniu do budynków i dostępie do usług osobistych. Aby mieć pewność, że aplikacje te odpowiedzialnie obchodzą się z wrażliwymi danymi i zapewniają niezawodną funkcjonalność, muszą one być zgłaszane przez programistów współpracujących z podmiotami uznanymi przez organy zdrowia publicznego, takimi jak producenci zestawów testów, laboratoria lub dostawcy usług zdrowotnych. Podobnie jak w przypadku innych aplikacji związanych z COVID-19, akceptujemy również aplikacje zgłoszone bezpośrednio przez instytucje rządowe, medyczne i inne instytucje posiadające odpowiednie uprawnienia.

App Store powinien zawsze być bezpiecznym i zaufanym miejscem, z którego użytkownicy mogą pobierać aplikacje. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, to zobowiązanie nabiera szczególnego znaczenia, gdy świat walczy z pandemią COVID-19. Społeczności na całym świecie oczekują, że aplikacje będą wiarygodnym źródłem informacji – pomogą użytkownikom zrozumieć najnowsze innowacje w dziedzinie zdrowia, dowiedzieć się, gdzie mogą uzyskać pomoc w razie potrzeby lub udzielić wsparcia swoim sąsiadom.

Źródło: Submitting health pass apps 

To całkiem zrozumiała i słuszna decyzja. Dane zdrowotne są wyjątkowo wrażliwe i muszą być objęte szczególną troską. Dodatkowo takie aplikacje z niezaufanego źródła mogą być niezłym polem do nadużyć. I tu przypomina mi się weryfikacja tożsamości za pomocą „pulsującej flagi” w aplikacji mObywatel przed głosowaniem. 

Zdjęcie tytułowe, to nowa wersja strzykawki w iOS 14.5b2. Poprzednia nie bardzo nadaje się do szczepień, bo zawiera krew. A co wyświetla się u Was? 💉 Z krwią, czy jak na obrazku wyżej? 

 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy