^
A14

Apple największym producentem procesorów mobilnych

Jaromir Kopp

5 lutego 2021

Ukazał się najnowszy raport dotyczący sprzedaży procesorów do smartfonów. Po piętnastu kwartałach spadków sprzedaży, w trzecim kwartale 2020 r. ilość sprzedanych procesorów się zwiększyła. Są też znaczne przetasowania na liście największych producentów.

Apple wyprzedził Qualcomm w III kw. 2020 r.

Firma zajął pierwsze miejsce pod względem udziału w przychodach w III kw. 2020 r. Apple wykorzystało silny popyt na swój nowy, oparty na technologii 5 nm procesor A14 Bionic.

To cytat z raportu Strategy Analytics. Trochę to dziwnie brzmi, bo Apple jest producentem, ale i jedynym odbiorcą własnych procesorów. Nie zmienia to jednak faktu, że głównie dzięki dużej sprzedaży procesorów Apple, cały rynek mobilnych układów zwiększył obroty.

Kolejne miejsca za drugim po Apple Qualcomm zajęli: MediaTek, HiSilicon i Samsung. Większość z tych firm korzysta z usług TSMC jako partnera przy finalnej produkcji układów.

Qualcomm słabo w procesorach, dobrze w modemach, znów dzięki Apple

Jednak Qualcomm osiągnął bardzo dobre wyniki finansowe i to za sprawą firmy, która zabrała mu palmę pierwszeństwa w produkcji procesorów do smartfonów. To dzięki dużemu popytowi na modemy 5G do iPhone’ów 12, Qualcomm może pochwalić się ogromnym wzrostem obrotów aż o ponad 60%

Ciekawe co się stanie z Qualcomm, gdy Apple w końcu wdroży do produkcji własne modemy 5G. W końcu przejęcie działu modemów od Intela w końcu musi przynieść efekty.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy