^
Język i region, flaga ONZ

macOS: Dostosuj język używany w aplikacji

Jaromir Kopp

26 stycznia 2021

Od lat używanie macOS z polskim interfejsem nie stanowi problemu. Jednak czasem zdarzają się aplikacje, które chcielibyśmy obsługiwać w innym języku, niż domyślnie ustawiony w systemie. Taka potrzeba może się pojawić, gdy np. autor aplikacji bardzo chciał ją zaoferować po polsku, ale na dobrych chęciach się skończyło i interfejs jest nieczytelny. 

Zmienianie języka używanego przez aplikację

Dawniej, aby aplikację przymusić do pracy w innym języku niże domyślny, lub kolejny z listy, jeżeli domyślnego nie obsługuje, trzeba było się trochę namęczyć. Wchodziło się w pakiet aplikacji, dalej odszukiwało niechciane pliki lokalizacji i je przenosiło poza aplikację. Czasem taki zabieg okazywał się niebezpieczny. Teraz jest znacznie łatwiej.

  • Aby zmienić domyślny język dla aplikacji, należy:
  • Uruchomić Preferencje systemowe (menu Apple).
  • Wejść do panelu Język i region.
  • Kliknąć zakładkę Aplikacje.
Lista aplikacji ze zmodyfikowanym językiem
  • Następnie kliknąć plus na dole po lewej.
  • Pojawi się okno z wyborem aplikacji. Widzimy w nim język podstawowy i jeżeli aplikacja obsługuje więcej języków, ich listę. 
Modyfikowanie języka aplikacji mObywatel
  • Wybieramy język, który wolimy zamiast systemowego lub domyślnego w aplikacji.

Jeżeli chcemy przywrócić standardowe działanie, to wybieramy aplikację z listy zmodyfikowanych i klikami na dole po lewej minus.

Taką możliwość mamy dopiero do macOS 10.15 Catalina.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy