^
Jak włączyć utracone powiadomienia w Safari

Powiadomienia w Safari przestały działać? Mamy na to sposób!

Jaromir Kopp

25 stycznia 2021

Często narzekamy na nadmiar powiadomień, ale gdy zabraknie tych, których oczekujemy, bywa gorzej. Niestety w przypadku Safari i innych przeglądarek, powiadomienia od lubianych stron potrafią przestać działać „same” i nie bardzo chcą się dać włączyć ponownie. Na szczęście jest na to sposób.

Powiadomienia w Safari

Mogą przestać działać, gdy zmieniamy komputer, odtwarzamy system z Time Machine lub innej kopii, w przypadku jakiejś awarii lub ręcznego wyczyszczenia danych przeglądarki. Po prostu system wysyłający powiadomienia traci kontakt z Safari, bo „zmieniała” ona swoją tożsamość. Co gorsza, choć mamy opcję powiadomień dla danej strony włączoną, to ani powiadomienia, ani prośba o ich wysyłanie się nie pojawiają.

Oto co trzeba zrobić, aby przywrócić powiadomienia w przeglądarce:

  • Sprawdzamy w Preferencjach systemowych > Powiadomienia, czy dla wybranej strony są one nadal włączone. Jeżeli nie to włączamy je. Być może problem jest tylko w tym. Jeżeli nie pomogło, przechodzimy do bardziej drastycznych kroków.
Preferencje systemowe powiadomień
  • Z menu Safari wybieramy polecenie Preferencje… (Command+,). W zakładce Prywatność klikamy „Zarządzaj danymi witryn”.
Preferencje Safari dane witryn
  • W Szukaj, wpisujemy nazwę witryny, za której powiadomieniami tęsknimy i po jej zaznaczeniu klikamy „Usuń”. Uwaga: spowoduje to utratę wszystkich ustawień strony. Może to się objawić np. koniecznością ponownego logowania, czy dodania przeglądarki do zaufanych (w systemach bankowych).
Powiadomienia - kasowanie danych witryny
  • Po tym zabiegu, jeżeli wejdziemy na stronę, to powinna nas ona ponownie zapytać o możliwość wysyłania powiadomień. Wyrażamy na to zgodę, aby system strony „zarejestrował” naszą przeglądarkę. Uwaga: jeżeli mieliśmy już w Powiadomieniach włączoną zgodę dla tej strony, macOS nie musi nas ponownie o nią pytać. Jeżeli się zapyta, też wyrażamy zgodę.

Pamiętajcie, że powiadomienia zawsze możecie wyłączyć lub ograniczyć do mniej „inwazyjnych” we wspomnianych preferencjach powiadomień. 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy