Często narzekamy na nadmiar powiadomień, ale gdy zabraknie tych, których oczekujemy, bywa gorzej. Niestety w przypadku Safari i innych przeglądarek, powiadomienia od lubianych stron potrafią przestać działać „same” i nie bardzo chcą się dać włączyć ponownie. Na szczęście jest na to sposób.
Powiadomienia w Safari
Mogą przestać działać, gdy zmieniamy komputer, odtwarzamy system z Time Machine lub innej kopii, w przypadku jakiejś awarii lub ręcznego wyczyszczenia danych przeglądarki. Po prostu system wysyłający powiadomienia traci kontakt z Safari, bo „zmieniała” ona swoją tożsamość. Co gorsza, choć mamy opcję powiadomień dla danej strony włączoną, to ani powiadomienia, ani prośba o ich wysyłanie się nie pojawiają.
Oto co trzeba zrobić, aby przywrócić powiadomienia w przeglądarce:
- Sprawdzamy w Preferencjach systemowych > Powiadomienia, czy dla wybranej strony są one nadal włączone. Jeżeli nie to włączamy je. Być może problem jest tylko w tym. Jeżeli nie pomogło, przechodzimy do bardziej drastycznych kroków.
- Z menu Safari wybieramy polecenie Preferencje… (Command+,). W zakładce Prywatność klikamy „Zarządzaj danymi witryn”.
- W Szukaj, wpisujemy nazwę witryny, za której powiadomieniami tęsknimy i po jej zaznaczeniu klikamy „Usuń”. Uwaga: spowoduje to utratę wszystkich ustawień strony. Może to się objawić np. koniecznością ponownego logowania, czy dodania przeglądarki do zaufanych (w systemach bankowych).
- Po tym zabiegu, jeżeli wejdziemy na stronę, to powinna nas ona ponownie zapytać o możliwość wysyłania powiadomień. Wyrażamy na to zgodę, aby system strony „zarejestrował” naszą przeglądarkę. Uwaga: jeżeli mieliśmy już w Powiadomieniach włączoną zgodę dla tej strony, macOS nie musi nas ponownie o nią pytać. Jeżeli się zapyta, też wyrażamy zgodę.
Pamiętajcie, że powiadomienia zawsze możecie wyłączyć lub ograniczyć do mniej „inwazyjnych” we wspomnianych preferencjach powiadomień.
0 komentarzy