^
Corellium Linux na M1

Corellium wydaje „Całkowicie użyteczną” wersję Linuksa dla Maców M1

Jaromir Kopp

21 stycznia 2021

Corellium to firma, która ma ostatnio „na pieńku” z Apple. Firma zajmuje się wirtualizacją oprogramowania głównie na ARM, oferując narzędzia do badań nad bezpieczeństwem. Z Apple zadarła, tworząc narzędzia do wirtualizacji i emulacji iOS.

Linux na Apple silicon

Linux jest teraz całkowicie użyteczny na Mac mini M1. Pozwala na uruchomienie z USB pełnego pulpitu Ubuntu (rpi). Sieć działa za pomocą adaptera sprzętowego USB-C. Aktualizacja zawiera wsparcie dla USB, I2C, DART. 

To informacja pochodząca z twitta szefa Corellium Chrisa Wade. Ma on podwójne powody do zadowolenia. Jego zespół uruchomił Linuxa na M1, a w sądzie odniósł pierwsze zwycięstwo nad Apple. Sędzia odrzucił roszczenia Apple z tytułu praw autorskich w pozwie i uzgodnił z Corellium, że firma działa na warunkach uczciwego użytkowania. Chodzi o narzędzia do wirtualizacji iOS.

https://twitter.com/cmwdotme/status/1351838924621099008

Na Githubie jeszcze nie pojawiła się szczegółowa dokumentacja, jak uruchomić Linuxa od Corellium na Mac mini z M1. Jednak każdy wyposażony w odpowiednią wiedzę, Maca mini z M1 i dodatkowe narzędzia, jak wspomniany pendrive USB i kartę sieciową na USB, może zacząć eksperymenty.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. mm

  „Linux jest teraz całkowicie użyteczny na Mac mini M1.”
  W sensie 'linuksowym’ wypada dodać. Czyli np. brak jakiejkolwiek akceleracji sprzętowej. Nie wiem, czy to ma jakiś sens (może poza próbą zadowolenia Torvaldsa), ale to niby dopiero pierwszy krok.

 2. krzll

  nie potrzebuje akceleracji sprzętowej, M1 nadrabia to obliczeniowo.

 3. krzll

  nawet bez akceleracji będzie lepszy niż macos, który działa jak zepsuty linux 🙂