^
Apple Services

Podcasts+, Mail+, Stocks+? Jeszcze więcej usług od Apple?

Jaromir Kopp

8 stycznia 2021

Apple na usługach zarabia coraz więcej. Widać to w cokwartalnych raportach (najnowszy za kwartał świąteczny poznamy 27 stycznia). Daje to motywację do poszukiwania kolejnych przestrzeni do wyszarpania kasy od nas, użytkowników.

Maps+, Health+ i inne pomysły

Serwis Loup Ventures popuścił trochę wodzy wyobraźni i podał listę usług, które mogą pojawić się w ofercie Apple. Zacznijmy od najbardziej prawdopodobnych, bo LV część z pomysłów podparł solidnymi faktami.

Podcasts+

To w zasadzie niemal pewne. Apple powinno bardziej zdecydowanie zawalczyć o przywództwo na arenie podcastów. W końcu to Apple rozpoczęło to szaleństwo na szeroką skalę, a wiele źródeł podaje, że sama nazwa powstała od połączenia iPod i cast, a jej pomysłodawcą był Jobs.

Teraz Apple straciło niemal 30% podcastów na rzecz Spotify, który wszedł w format płatny. Dlatego ważne jest, aby i u Apple pojawiła się możliwość publikowania podcastów „za pieniądze”. Podcast+ wg Loup Ventures powinien stać się częścią Apple One bez dodatkowych opłat.

Mail+

Apple wyraźnie nie radzi sobie lub daje szansę innym potentatom, z usługami wspierającymi produktywność. Jednak może to się zmienić za sprawą Mail+. Wg Loup Ventures zarządzanie skrzynką odbiorczą, tworzenie harmonogramów i wiele codziennych zadań, które wykonujemy w aplikacji Mail i podobnych, można by zautomatyzować, jednocześnie pobierając miesięczną opłatę. Jednak ten pomysł wygląda na sztucznie wymyślony przez serwis, aby pochwalić się swoimi inwestycjami w podobne usługi.

Maps+

Moim zdaniem ten pomysł Loup Ventures nie jest w kontekście Apple Car taki zły. Jednak najpierw niech Apple opanuje podstawową wersję map.

Stocks+

To kolejny z moim zdaniem, mniej realnych serwisów proponowanych przez Loup Ventures. Usługa dla inwestorów jest interesująca, ale jakoś bardzo trudno ją wpisać w ekosystem Apple.

Health+

To znów bardzo ciekawy pomysł. Już kilka lat temu w podcaście powiedziałem: „Tim Cook chce żyć wiecznie i ma obsesję na punkcie zdrowia” w kontekście Apple Watch i kolejnych sensorów analizujących parametry naszych organizmów. Dlatego dodatkowe usługi związane ze zdrowiem miałyby sens. Jednak na razie nie bardzo wiem, za co Apple mógłby pobierać opłaty. Być może pobierze je wcale nie od użytkowników, a od firm ubezpieczeniowych lub medycznych. Pole do popisu w tym zakresie jest ogromne i trochę strach popuszczać wodze wyobraźni. 

A czy Wy macie jakieś pomysły na kolejne usługi od Apple?

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (5)
L

5 komentarzy

 1. Harnas

  Napiszesz coś o padających procesorach M1? Coraz więcej na temat spalonych procesorów na zagranicznych stronach…

 2. Handel

  „Być może pobierze je wcale nie od użytkowników, a od firm ubezpieczeniowych lub medycznych.”
  No właśnie rozwiniesz temat. Myślisz, że nasze dane mogły by być sprzedawane takim firmom?

  • Jaromir Kopp

   Zdecydowanie nie. Apple tak nie robi i nie zrobi. To by było za proste.

   • Taka pewność

    Oj, a skąd ta pewność? Z Chinami się dogadali.

    • Jaromir Kopp

     Nie udawaj, że nie widzisz różnicy – z Chinami musieli i dużo wcześniej ostrzegali o zmianie lokalizacji serwerów. Z firmami nie muszą się dogadywać – mogą dyktować warunki,