Kategorie Aktualności

iPhone’y z obsługą pasma milimetrowego bardziej dostępne? A po co?

iPhone’y 12, które obsługują pasmo milimetrowe w 5G, są dostępne obecnie tylko w USA. I nikogo to nie dziwi, bo z tym zakresem radiowym w wielu krajach dopiero się eksperymentuje. Jednak ma się to niebawem zmienić. Apple zamawia duże ilości anten na pasmo milimetrowe. Tylko co to nas obchodzi?

iPhone’y 13 z pasmem milimetrowym w innych krajach?

Jak podaje Patently Apple, raport pochodzący z tajwańskiego łańcucha dostaw ujawnia, że firma o nazwie Qiqi jest w trakcie odbierania dużego zamówienia na milimetrowe anteny dla iPhone’ów 13. Może to być sygnałem, że obsługa tego zakresu (~26 GHz) trafi też do innych krajów. Dodatkowo mówi się, że Apple współpracuje z zagranicznymi firmami telekomunikacyjnymi w nadziei, że w ciągu najbliższych kilku lat powiększy się dostępność tego ultraszybkiego internetu w milimetrowej technologii 5G na świecie.

Milimetrowe 5G w Polsce

Niestety w Polsce z milimetrowym 5G nie jest dobrze. Chipy ze szczepionek jeszcze długo nie złapią sygnału*, zresztą iPhone’y 13 nawet z antenami milimetrowymi również. Większość firm biorących udział w konsultacjach dotyczących pasma ~26 GHz w Polsce, które ogłosił UKE, uznało, że w tym zakresie radiowym nie zacznie świadczyć usług wcześniej niż pod koniec 2022 lub nawet w 2024 roku. Dodatkowo, jako główne zastosowanie dla tego pasma firmy podawały stacjonarny dostęp bezprzewodowy 5G (FWA – Fixed Wireless Access). 

W Polsce ważniejsze jest szybsze wprowadzenie 5G w paśmie 3,6 GHz, które jeszcze nie jest w pełni dostępne dla operatorów. To pasmo może zapewnić przyzwoite pokrycie, szybkość i pojemność sieci. Pasmo milimetrowe ma bardzo niewielką przenikalność przez przeszkody i w związku z tym niewielki zasięg.

Czy macie jakieś pomysły na tak szybki internet w iPhone’ach? Do czego może się przydać Waszym zdaniem?

* Mam nadzieję, że chipy ze szczepionek będą, choć zgodne z UWB i U1 Apple, które też pracuje w wysokim paśmie (~3-10 GHz). Jeżeli wiecie coś na ten temat, dajcie znać w komentarzach. Ja na wszelki wypadek już przygotowuję zapasowe rozwiązanie.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

1 rok temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

1 rok temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

1 rok temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

1 rok temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

1 rok temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

1 rok temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.