^
Co przyniesie 2021

Rok 2021 w Apple wg Ming-Chi Kuo

Jaromir Kopp

5 stycznia 2021

Koniec i początek roku, to czas podsumowań, ale i planów na przyszłość. Tych zamierzonych przez Apple łatwo się nie dowiemy, jednak wśród zapowiedzi są całkiem nowe urządzenia oraz aktualizacje technologii w tych już znanych.

AirTagi, „urządzenie AR”, ekrany mini-LED i kolejne słuchawki

Takie rewelacje czekają nas w bieżącym roku wg całkiem wiarygodnego analityka Ming-Chi Kuo. Pojawią się nowe urządzenia wcześniej niespotykane w ofercie Apple, a do tych już obecnych trafią nowe technologie.

Wg informacji cytowanych przez 9to5mac w tym roku pojawią się trackery od Apple z technologią UWB (poza Bluetooth). Ta informacja pokrywa się z wczorajszymi donosami o AirTagach

Kolejną zapowiedzią Kuo jest „jakieś urządzenie rzeczywistości rozszerzonej”. Nie informuje on w swoim raporcie, co to ma być, ale wcześniejsze informacje od Kuo i z innych źródeł sugerują, że na tapecie są okulary od Apple. Będą one podobnie jaki kiedyś Apple Watch „przedłużeniem” możliwości iPhone’a i bez niego nie będą w stanie funkcjonować. Okulary mają być „wejściem i wyjściem danych”, a wszelkie obliczenia będzie wykonywał iPhone. Bardzo możliwe, że to właśnie dla szybkiej transmisji obrazu wysokiej rozdzielczości do okularów, Apple użyje U1 i UWB.

Dalej mamy informacje o ekranach mini-LED. Te też wypływały już wcześniej. Mają one trafić do nowych Maców z Apple silicon, ale i być może wcześniej do iPada Pro 12,9”. Forma iPada Pro z nowym ekranem nie ma się zmienić. Co innego pisze się o Macach, które po latach mają przejść większą modernizację wyglądu.

Ostatnia informacja jest dość kontrowersyjna. Nowe modele AirPods mają mieć formę zbliżoną do AirPods Pro i zastąpić obecne „nie pro”. Jednak oby nie potwierdziło się „wciskanie” słuchawek. Modele standard są bardzo cenione, za naturalny kontakt z otoczeniem i dodatkowo większy komfort słuchania. Można z nimi w uszach wytrzymać znacznie dłużej niż z „pro”, a dodatkowo nie odcinają od otoczenia, ani nie stosują zaburzającego odbiór przestrzenny dźwięków otoczenia, trybu kontaktu. Mam nadzieję, że nowe AirPods przyjmą po „pro” krótszy pałąk, ale nadal nie będą szczelnie pasowane do kanału ucha.

Co z tych nowości ucieszyłoby Was najbardziej?

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. Timot3i

  Mnie najbardziej ciekawi cena Air Taga. Po ostatnich wybrykach cenowych raczej nie ma co liczyć na 499zł, ale bardziej na 999zł co będzie dosyć absurdalne w mojej opinii za. ten produkt.

  • pawciu

   Nie sądzę. Apple wyciska kasę z nas za nowe kompy, tablety i smartfony. Tam gdzie budują rynek dają konkurencyjne ceny. Zobacz ceny usług, cenę HomePoda Mini. Nie zawojują na rynku jak ustawią zaporową cenę.

 2. Harnaś

  Napiszesz coś o padających procesorach M1? Coraz więcej na temat spalonych procesorów na zagranicznych stronach…