^
Ile pożyje Flash? Adobe

Adobe Flash… w końcu koniec. Jak się go definitywnie pozbyć?

Jaromir Kopp

4 stycznia 2021

„Ile jeszcze pożyje Flash Player? Adobe”. Ten dowcip królował w socjal mediach, jeszcze w sylwestra. Adobe po 10 latach od słynnego listu otwartego Jobsa definitywnie kończy z tym rewolucyjnym pod koniec XX w. wynalazkiem.

Napisać jak odinstalować Adobe Flash Player, czy wytłumaczyć dowcip?

Dowcipów się nie tłumaczy, więc lepiej skieruję Was do strony Adobe opisującej proces pozbywania się tego zabytku z systemu (jeżeli ktokolwiek go jeszcze ma): Dezinstalacja programu Flash Player. Wystarczy ustalić, którego macOS używamy, pobrać odpowiednią aplikację od Adobe, uruchomić i wykonywać polecenia. Na końcu można sprawdzić, czy rzeczywiście Flash już zniknął za pomocą strony: Pomoc wtyczki Flash Player. Jak widać po tej stornie, Adobe do końca wierzył w swój zeszłowieczny wynalazek. 

29 kwietnia 2010 r. Steve Jobs krytykuje Adobe Flash

Wiele wydarzeń ważnych dla informatyki odbyło się w rocznicę moich urodzin. Jedną z nich było ogłoszenie bankructwa Commodore, drugą list otwarty Steve’a Jobsa, w którym skrytykował on Adobe Flash Player, nieobsługiwany przez mobilny iOS, ze względu na słabą wydajność na urządzeniach mobilnych i zużycie baterii. Programiści Adobe wprost zostali nazwani przez Jobsa „leniwymi”.

Przypomnę, że było to w 3 lata po debiucie iPhone’a i zaraz po premierze iPada. W przypadku tego drugiego, brak obsługi Flash był 10 lat temu uciążliwy. W tych pradawnych czasach Flash był nagminnie używany do odtwarzania filmów osadzonych na stronach. Jednak kolejny raz Apple przyczynił się do zmian światowej informatyce, sięgających daleko poza jego ekosystem. W ciągu kilku lat (2014) rozpowszechnił się HTML5 i wraz z „Web 2.0” zaczął zastępować Flash w kolejnych dziedzinach.

Zabytki w Adobe Flash

Jednak, choć już 3 lata temu w 2017 roku Adobe zapowiedział koniec wsparcia dla Flash wraz z końcem 2020 roku, wiele stron, używało tej technologii. Dotrwała ona np. na stronach ZUS niemal do końca. Trafiały się również jeszcze w połowie roku, firmy, które wciskały do szkół systemy wspomagania nauczania on-line i to np. informatyki [!] wymagające Flash! To powodowało ogromną frustrację dzieci i ich rodziców, którzy używali iPadów. Na szczęście Adobe wbudował w ostatnie wersje Flashy Playera ogranicznik, który zakończy ich działanie za 10 dni (14 stycznia).

Dajcie znać, gdzie Flash wytrzymał najdłużej. Może są jeszcze strony www lub usługi, które usiłują wymagać tego dodatku? Będę wdzięczny za komentarze z takimi informacjami. Zróbmy listę „pogrobowców”.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. sfinks

  http://www.photoblog.pl, tam bez flasha nie dodasz zdjęcia, ale właściciele już od lat nic z tym nie robią, właściwie z niczym, tylko kasę zbierają.

  Odpowiedz
  • Jaromir Kopp

   No to za 10 dni się zdziwią

   Odpowiedz
 2. Paweł Nyczaj

  Wreszcie koniec z Flashem. Stanowczo za długo to trwało. Moim zdaniem warto pobrać deinstalator i dla pewności sprawdzić, czy Flasha na pewno już nie mamy. W innych przeglądarkach np. Microsoft Edge czy Google Chrome (zresztą obie oparte na silniku Chromium) trzeba wyłączyć wbudowanego Flasha, który w zasadzie powinien być domyślnie wyłączony

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *