^
Parallels 16 dla Apple silicon M1

Parallels 16 dla Apple silicon M1 dostępny w wersji beta

Jaromir Kopp

18 grudnia 2020

Parallels należący do korporacji Corela zgodnie z zapowiedziami wydał już pierwszą wersję Parallels 16 dla Apple silicon M1. Mogą ją pobrać zapisani betatesterzy. Ta wersja działa tylko na Macach z M1.

Ja zdobyć Parallels 16 dla Apple silicon M1?

Należy założyć konto na my.parallels.com oraz skorzystać z linku zamieszczonego we wpisie o Parallels na M1 w blogu producenta.

Obecna wersja testowa ma wiele ograniczeń. Pozwala na wirtualizację innych systemów, ale tylko zgodnych z ARM AArch64. Parallels nie emuluje innego procesora, a jedynie pozwala na wirtualizację zgodnych z architekturą środowisk. 

Parallels 16 dla Apple silicon M1 ograniczenia

Co w Windows?

Jeżeli chcecie skorzystać ze środowiska Windows dla ARM, to musicie zdobyć instalacyjną wersję tego systemu, a nie jest to takie łatwe. Należy skorzystać z Microsoft Insider program i dodatkowo mieć jakiś komputer zdolny do pobrania (wygenerowania) wersji instalacyjnej. Przy okazji: jeżeli komuś się uda, to proszę dać znać – ja niestety poległem na tym drugim warunku.

Parallels 16 dla Apple silicon M1 maszyna dla Windows

Jeżeli nie Windows to co?

Jest wiele systemów unixopodobnych (Linux, FreeBSD) od dawna pracujących na architekturze ARM. Należy pobrać pliki instalacyjne w formacie VHDX lub ISO obsługiwanym przez Parallels.

Pamiętajcie o ograniczeniach Parallels 16 dla M1 w wersji testowej:

Ponieważ jest to nowy silnik wirtualizacyjny, istnieją zarówno pewne fundamentalne ograniczenia techniczne związane z platformą Intel x86, jak i pewne tymczasowe ograniczenia wynikające ze stanu produktu w toku produkcji. Proszę zwrócić uwagę na kluczowe ograniczenia tej wersji poniżej:

Nie jest możliwe zainstalowanie lub uruchomienie systemu operacyjnego opartego na platformie Intel x86 w maszynie wirtualnej.

Nie jest możliwe zawieszenie i wznowienie pracy maszyny wirtualnej, w tym powrót do „stanu uruchomionego”.

Nie jest możliwe użycie przycisku „zamknij” podczas pracy maszyny wirtualnej – zamknij maszynę wirtualną.

Aplikacje ARM32 nie działają na maszynie wirtualnej.

Miłego testowania!

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (8)
L

8 komentarzy

 1. Michał

  Mi się udało zainstalować bez problemu. Win 10 ARM śmiga aż miło. Właśnie pobieram nowego edga. Jak chcesz zrzuty ekranu to podaj maila.

  • Sylwia

   Jak długo działa ta wersja testowa Parallels?

 2. michał

  zresztą nie wiem w czym problem pobrałem pararells i win 10 Arm i samo się zrobiło

 3. michał

  to jest nazwa pliku który pobrałem do instalacji w pararells: Windows10_InsiderPreview_Client_ARM64_en-us_20231.VHDX

  • Jaromir Kopp

   No patrz… kazał mi się logować, choć już byłem zalogowany kontem „insajdrskim”
   Teraz coś idzie

   • michał

    to dobrze. można też pobrać język polski w ustawieniach. Nie wiem tylko co z kluczem licencyjnymi czy trzeba podawać bo systemie widnieje, że nieważny. No i uruchomiłem aktualizację i lecą sobie

    • Mammoth

     Trzeba zalogować się w WIN swoim kontem Microsoft (tym, które podałeś do pobrania obrazu systemu) i powinno być ok 🙂

 4. Woody