Dla wielu deweloperów w przesiadce na procesory Apple M1 dużą przeszkodą jest brak Dockera oraz innych narzędzi wirtualizacji. Ten pierwszy problem niebawem będzie mniejszy. Docker udostępnia już testowe wersje zgodne z M1.
Docker, czyli małe wirtualne maszyny zwane kontenerami
W uproszczeniu (znacznym) Docker pozwala na uruchamianie małych „środowisk” dobrze odseparowanych od systemu. Jednak największą jego zaletą, jest system tworzenia tych środowisk np. przez pełną i często całkowicie automatyczną kompilację ze źródeł oraz bogatą gamę już gotowych kontenerów. Te gotowe raczej na wersji M1 nie ruszą, bo są prekompilowane zazwyczaj pod konkretny procesor. Jednak spotkałem sporą ilość już przygotowanych na ARM np. dla środowisk na dyskach NAS. Te kompilowanie, jeżeli ich dodatki i biblioteki zależne nie są przygotowane pod procesor, powinny działać.
Dołącz do programu Docker Developer Preview Program
Oto oficjalna informacja z blogu Dockera.
[…] Wcześniej było to możliwe tylko poprzez zaproszenie, ale wraz z usunięciem kanału Edge’a, chcielibyśmy zaprosić wszystkich zainteresowanych do przyłączenia się i uzyskania dostępu do nowych funkcji, zanim dotrą one do publicznej wersji.
A dziś udostępniliśmy naszym użytkownikom Preview Program dwie ekscytujące funkcje, na które, jak wiemy, wiele osób czekało: Docker Desktop na chipsetach Apple M1 oraz obsługa procesorów graficznych na WSL 2. Aby dowiedzieć się więcej o programie Docker Developer Preview Program, przeczytaj post mojego kolegi Williama Quivigera na blogu.
Aby zgłosić się do programu, należy wypełnić ankietę podając m.in. nazwę konta Dockera oraz konta na GitHubie. Następnie wystarczy czekać na oficjalny dostęp. Gdy go uzyskam dam Wam znać, czy Docker w wydaniu dla M1 już się może na coś przydać w mojej pracy ze środowiskami dla mikrokontrolerów i HomeKit.
Kurcze blade, ostatni bastion krytyków M1 pada…
No nie… pozostaje jeszcze WinTel
Pozostaje jeszcze:
– pierwsza generacja – jakie problemy wyjdą jeszcze
– tylko 16GB Ramu