^
Wąż w pokoju

Jak znaleźć węża w pokoju, czyli rzeczywistość rozszerzona na co dzień

Jaromir Kopp

1 grudnia 2020

Rzeczywistość rozszerzona to oczko w głowie Apple. Po to dodaje on wyrafinowane jednostki obliczeniowe do swoich „procesorów” i doskonali kamery oraz wspomagające je LiDARy. Jednak nie tylko Apple ma coś do zaoferowania w dziedzinie wirtualnej rzeczywistości. Google może Wam zaoferować węża, a nawet niedźwiedzia w mieszkaniu lub ogródku.

Rzeczywistość rozszerzona w praktyce i edukacji

Jeżeli macie iPhone’a 6s lub nowszego oraz przynajmniej iOS 11, to możecie w prosty sposób odnaleźć trójwymiarowe obiekty do osadzenia w rzeczywistości, za pomocą Waszego smartfona.

Wystarczy, że w iPhone lub iPadzie wpiszecie w Safari (przeglądarkę) w polu wyszukiwania np. Wąż. Powinniście zobaczyć pole z modelem 3D zwierzaka i symbolem rozszerzonej rzeczywistości. Jeżeli w niego klikniecie, to wejdziecie w tryb AR

Wąż 3D rzeczywistość rozszerzona

Teraz wystarczy „zeskanować” otoczenie w poszukiwaniu PPP (poziomej powierzchni płaskiej) i osadzić na niej zwierzaka. Modele są realistyczne i dodatkowo animowane. Można zobaczyć zapętloną sekwencję ruchu. 

Warto poeksperymentować z różnymi gatunkami, a nawet rasami zwierząt. Podczas oglądania zwierzaka w realnym otoczeniu, wystarczy puknąć w ekran, aby pojawiły się narzędzia do wykonania zrzutu ekranu. Można w ten sposób postraszyć znajomych wężem w wannie, czy niedźwiedziem w salonie.

Miłej zabawy! 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (5)
L

5 komentarzy

 1. jerzy

  zaiste PRO zastosowanie. Jak to całe AR.

  Odpowiedz
  • pawciu

   No nie? Można po straszyć znajomych wężem w wannie. Faktycznie, pod warunkiem, że znajomi są naszymi rówieśnikami i mają 10 lat.

   Odpowiedz
   • Jaromir Kopp

    Marudzicie… a edukacja? Wiecie, że dzieci często nie mają pojęcia o wielkości zwierząt, bo widzą je tylko w okienku TV? A tak pokaże im się skalę, ale niedźwiedź w w pokoju może ich uświadomić.

    Odpowiedz
    • Pawciu

     No dobrze, może się przydać, chociaż bardziej polecałbym wybrać się z dzieckiem do zoo 😉

     Odpowiedz
     • Jaromir Kopp

      W pandemię?!?

      Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *