Oczekiwanie na modele Maców M1 z 16 GB RAM są dłuższe z racji popytu oraz ich wysyłki z Chin. Jednak jeżeli zastanawiacie się, czy warto dłużej czekać i wydać o 1000 zł więcej to załączam w tym artykule odpowiednie argumenty.
MacBook Pro 13 M1 walczy z MacBook Pro 16
Od wczoraj mogę już cieszyć się ze zrzucenia intelowych kajdan. Czekałem na tę chwilę od niemal 15 lat. Pierwsze wrażenia z użytkowania MBP M1 są bardziej niż pozytywne. Działają bez kombinacji wyuzdane środowiska programistyczne dla Espressif ESP32 (w Terminalu) oraz SEGGER Studio dla nRF52, a kompilacja, choć w trybie emulacji, trwa krócej niż na MacBooku Pro 16!
Jednak wracając do tematu ilości pamięci, oba porównywane przeze mnie MacBooki Pro mają 16 GB ARM. Jednak ktoś już dla nas sprawdził, jaka różnica jest pomiędzy 8 i 16 GB RAM w M1.
8 GB, czy 16 GB dla M1? Co wybrać?
Na kanale Max Tech, pojawiło się wideo, na którym porównano wydajność MacBooka Pro M1 z 8 i 16 GB RAM. Okazuje się, co w zasadzie nie powinno dziwić, że wersja z 16 GB jest szybsza. Jednak są aplikacje, w których różnica jest większa, niż byśmy się tego spodziewali.
O moich wrażeniach napiszę więcej, gdy uda mi się rozładować baterię. Na razie dość słabo mi to idzie.
Witam,
mam pytanie, jak zainstalować aplikację zoom ma MacBook Pro M1 z wykorzystaniem Rosetty 2.
Pobrałem JustJoin for Zoom meetings, ale nie mogłem go otworzyć, bo pewne funkcje są nieaktywne.
Zapewne coś robię nie tak.
Proszę o podpowiedź.
Andrzej
EeemmmmM1 🙂 zazdroszczę !
’ Od wczoraj mogę już cieszyć się ze zrzucenia intelowych kajdan ’ – jakie to jest infantylne. Komputer ma działać, nieważne czy w środku jest M1 czy Intel. Proszę przekonać użytkowników Maców którzy mają problemy z oprogramowaniem że to nieważne, nie mogą wykonywać normalnie swojej pracy. Ja np. nie mogę przesyłać zdjęć z karty Eye-Fi z aparatu Nikon. I co mam kupić nowy aparat bo Apple postanowiło dla mojego dobra w Catalinie dla bezpieczeństwa zablokować niektóre aplikacje.
Kolego, Twoje problemy nie są moimi. Może wytłumacz użytkownikom BMW, że przecież Fiat też jeździ i wychodzi taniej. Z tego powodu, że Tobie coś nie działa nie będę rezygnował z wychwalania niepodważalnych przewag architektury procesorów Apple nad Intelem. Jak miałem problem z aplikacjami na Amigą to kupiłem Maca, jak masz problem kup sobie coś innego i nie osądzaj innych o infantylność, bo jesteś sfrustrowany.
Kolego nie jestem sfrustrowany. Stwierdzam fakty. Infantylne jest Twoje Kolego stwierdzenie że czekałeś na M1 – 15 lat. Miałeś problem – powinieneś kupić sobie coś innego.
1. Kolego, występujesz jako dziennikarz. Bądz co bądź, nawet na apple trzeba czasem korzystac z Parallels, aby nie kupowac np drugiego laptopa z Windows. Tym samym z M1 zaczyna się robic problem.
2. Twoje wyuzdane srodowiska programistyczne, aczkolwiek nie wiem skąd to określenie, dotyczą C++.
A co z IDEA ? co z Eclipse/ Java ?
3. Co do sterowników i innych aplikacji.. – fakt, że po update często coś przestaje działac – choćby np VPN…..
4. Nie pisz kup sobie cos innego – bo po to kupujemy apple aby miec swiety spokoj.
5 16GB RAM, to generalnie jest malutko….
Zablokował aplikacje, którą możesz jedną linią w terminalu odblokować… To nie jest wina Apple, że kupiłeś kartę, której ktoś zapomniał podpisać sterowniki…
Na HighSiera działały mi wszystkie zainstalowane aplikacje. Po aktualizacji do Catalina m.in. nie działa Eye-Fi i Roxio Toast 17. Oczywiście nie zawsze to wina Apple. Support Roxio udzielił mi informacji że w pełni 64 bitowy jest Roxio 18 więc mogę zrobić update (oczywiście odpłatnie) . Proszę sobie samemu odpowiedzieć czy aktualizacje powinny tak wyglądać.
W MójMac sami pisali że po aktualizacji do Big Sur wiele aplikacji przestało działać – fakt.
Był też artykuł że zdarza się że MacBooki całkowicie przestają działać podczas aktualizacji do Big Sur – fakt.
Nie wiem, czy filmik z porównaniem był obejrzany ze zrozumieniem.
Dokładnie, na podsumowaniu jest jasno powiedziane 90% użytkownikom wystarczy 8GB ram i to w AIR 🙂
A w całym filmiku tylko ostatni, „ekstremalny” test pokazał aż taką różnicę. Rzetelnie by było wspomnieć i wrzucić „screen’y” z wynikami wszystkich testów, bo tam różnice są przecież zaskakująco małe. Większość nie będzie aż tak wysilać swoje MBA i MBP z M1, a dla tych, co potrzebują, apple przedstawi mocniejsze komputery. Może nawet nie zobaczymy 32gb ramu w przyszłych MBA i MBP, bo po to apple upchnął cpu, gpu i ram w jednym SoC, by inne było zarządzanie pamięcią. Trzeba zerwać z ortodoksyjnym myśleniem o ram.
Wszystkie wyniki „liczbowo” masz w tekście. Na filmie są podawane sekundy po zakończeniu każdego.
Różnice może nie są za każdym razem wielkie, ale to rywalizacja z komputerem innej klasy. No ale taki mialem pod ręką
Wyszedł ich kolejny test i podsumowując. MBP z 8GB zachowuje się jak Intel z 16GB. Natomiast MBP z 16GB jak Intel z 32GB.
Drodzy, przepraszam, że się wtrącę, ale czy ktoś jest w stanie pomóc mi zainstalować wspomnianego na początku zooma na BMP z M1.
Z góry dziękuję
Skorzystałem z podpowiedzi z aplikacją iMazing.
Dziękuje, udało się!
Jak długo czekał Pan na wersję z 16GB?
Zamówiłem 10 w dniu premiery, dojechał 23.
Komentarz do wyników testu w nagłówku w tej notatce jest mylący. Tester podkreśla przede wszystkim małą różnicę pomiędzy dwiema wersjami RAM, co wskazuje na rekomendację stosowania 16 Gb RAM jedynie przy wybitnie zaawansowanych operacjach. Przy mniej zaawansowanych różnice nie będą odczuwalne przez przeciętnych użytkowników. Po co autor polskiego artykułu nakręca atmosferę potrzeby zakupu sprzętu droższego? Na koniec filmu jest wyraźna rekomendacja, że osoby które nie obrabiają filmów z 8k na 4k nie powinny rozważyć dodatkowe koszty. Taka rekomendacja dotyczy także większości profesjonalistów obrabiających zdjęcia (zaledwie około 10% różnicy na czasie przetwarzania). Wpis jest mylący i niepotrzebny – lepiej jest uważnie wysłuchać testera z filmu Youtube…
Bo jest snobem?
😉
Serio porównujesz Fiata i BMW do Intela i Apple Silicone? Boże trochę profesjonalizmu człowieku jesteś dziennikarzem czy piszesz bloga po pracy? Czekałeś 15 lat żeby pozbyć się Intela ? Ciekawe bo jakoś jeszcze 2/3 lata temu Intel miał najlepsze procesory i tak Apple Silicone jest szybsze ale to że nie mogłeś się doczekać porzucenia Intela to jakaś bzdura maksymalna. Kolejny Apple fanboy co nie umie nawet krytycznie ocenić produktu bo jest tak zaślepiony. Żeby nie było sam kupuje MacBook Air z M1 więc nie hejtuje Applea
Chłopcze, to już 3 zmiana architektury, którą zaliczam z Apple. Jeżeli programowałbyś w assemblerze na Motorolę, to też patrzyłbyś na Intela, jak na traktor. Intel był dobry, przez jakiś czas, ale to już zabytek. Pudrowany trup. Architektura z lat 70 (początku, bo M68 w 79 roku była już mega mądrzej zorganizowana).
Mi to wygląda, że Ty masz jakiś problem, bo nagle tak pięknie poukładany świat CPU się wali. I dodatkowo pecetowcy nie zaznają dobrodziejstw procesorów Apple.